Leczenie trądziku antybiotykami. Czy jest skuteczne i bezpieczne?
Trądzik zazwyczaj kojarzony jest z szalejącymi hormonami u nastolatków. Jednak coraz częściej trądzik występuje u osób dorosłych, a jego przyczyną nie zawsze są hormony.
#3 fazy trądziku:
-Początkowa faza trądziku objawia się czarnymi lub białymi zaskórnikami na twarzy, ale czasem występuje również na ramionach, plecach i klatce piersiowej.
-Faza średniozaawansowana charakteryzuje się wypukłymi czerwonymi grudkami.
-Kiedy grudki/guzki przybierają kolor sinoczerwony i wypełnione są ropą, mamy do czynienia z postacią zaawansowaną.
#Leczenie trądziku antybiotykami
-W przypadku średniozaawansowanej i zaawansowanej postaci trądziku często wykorzystuje się antybiotyki. Zazwyczaj lekarz podejmuje taką decyzję w przypadku, kiedy trądzik nie reaguje na leki miejscowe. Aby dostrzec pierwsze efekty trzeba jednak poczekać kilka tygodni i rozpoczęcia stosowania antybiotyku.
-Antybiotyki przepisywane w celu walki z trądzikiem hamują rozwój bakterii odpowiedzialnych za pojawianie się krost. Są to zazwyczaj substancje takie jak: tetracyklina, doksycyklina, minocyklina i erytromycyna.
-Jednym z częstych problemów jest fakt, iż bakterie czasami uodparniają się na dany antybiotyk. Wtedy konieczne jest zmienienie antybiotyku na inny. Leczenie najczęściej rozpoczyna się od przyjmowania większych dawek leku, aby wraz z upływem czasu zmniejszać jego ilość. Leczenie zazwyczaj trwa ok. pół roku.
#Skutku uboczne przyjmowania antybiotyków na trądzik
Antybiotyki stosowane do leczenia trądziku uchodzą za bezpieczną formę leczenia. Pomimo tego, u niektórych osób mogą wystąpić reakcje alergiczne i inne negatywne objawy. Występują one jednak bardzo rzadko:
-Zawroty głowy
-Problemy żołądkowe
-Zmiana barwy skóry
-Wrażliwość na słońce