Prawo

Obowiązkowa rejestracja zwierząt: Właściciele pod groźbą kar, gminy liczą zyski!

Resort Rolnictwa przygotował projekt ustawy dotyczący elektronicznego rejestru psów i kotów. Zakłada on również wdrożenie obowiązku weryfikacji zwierząt. Pomysły te wzbudzają jednak pewne wątpliwości.

Obowiązkowa rejestracja psów i kotów

Mowa o projekcie ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowania Psów i Kotów. Celem wdrożenia nowych przepisów jest walka z bezdomnością zwierząt.

Elektroniczny rejestr psów i kotów będzie prowadzony w systemie teleinformatycznym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Do bazy mają trafić wszystkie psy urodzone po jej uruchomieniu oraz psy i koty wprowadzane do obrotu i przebywające w schroniskach.

Zadaniem rejestru jest gromadzenie danych, które umożliwią identyfikację zarejestrowanego psa lub kota oraz jego właściciela.

W przypadku zwierząt przebywających w schroniskach dla zwierząt w KROPiK będą zarejestrowane dane podmiotu prowadzącego schronisko dla zwierząt.

"Wprowadzenie obowiązkowej identyfikacji i rejestracji psów i kotów ma na celu umożliwienie wykorzystania w polskim porządku prawnym najbardziej skutecznego narzędzia w walce ze zjawiskiem bezdomności psów i kotów, jakim jest obowiązkowa elektroniczna identyfikacja tych zwierząt" - czytamy na rządowej stronie

Kto będzie miał dostęp do bazy?

Nieodpłatny dostęp do tych danych będzie miała policja, staż miejska, Inspekcja Weterynaryjna, a także sądy, prokuratorzy, lekarze weterynarii oraz gminy.

"W celu umożliwienia dostępu właścicielom psów i kotów do danych zarejestrowanych w KROPiK oraz ułatwienia zarządzania opieką nad zwierzęciem, minister właściwy do spraw informatyzacji zintegruje KROPiK z usługą mobilną mObywatel" - czytamy na rządowej stronie

Na rejestrze zarobią gminy

To właśnie do kwestii gmin odniósł się „Dziennik Gazeta Prawna”. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla, że nowa baza może być źródłem dodatkowych dochodów dla samorządów. Baza pozwoli na weryfikację faktu posiadania psa i kwestii płacenia lub niepłacenia za niego opłaty. Krajowy rejestr będzie mieć formę narzędzia, które posłuży do skutecznego pobierania opłaty od posiadania psa.

Taki system zapewne zyskałby poparcie wielu samorządów, które uniknęłyby krytyki związanej z wprowadzaniem tych opłat, często postrzeganych przez mieszkańców jako nadmierne obciążenie finansowe.

Kara grzywny dla właściciela

Na rządowej stronie można przeczytać, że zgodnie z projektowaną ustawą kontrolę oznakowania i rejestracji psów i kotów będą mogli przeprowadzić funkcjonariusze Policji, straży miejskiej (gminnej) i Inspekcji Weterynaryjnej.

Niedopełnienie obowiązku związanego z oznakowaniem i rejestracją psów i kotów będzie podlegało karze grzywny, a orzekanie w tych sprawach będzie następowało w trybie przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

Przewiduje się również upoważnienie pracowników Inspekcji Weterynaryjnej do nakładania kary grzywny w formie mandatu karnego.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ

Popularne artykuły

Doskonały sposób na pozbycie się modzeli i zrogowaciałej skóry stóp!

Zwrot za wakacje! Od 1 lipca wyższa kwota. Sprawdź, ile możesz odzyskać!

Zmarła aktorka Barbara Horawianka! Znana z wielu wybitnych ról filmowych i teatralnych!