Kamień w czajniku? Pożegnaj się z nim za pomocą tych domowych trików

Kamień w czajniku? Pożegnaj się z nim za pomocą tych domowych trików

Kamień osadzający się w czajniku większość z nas przyprawia o gęsią skórkę. Nie tylko wizualnie obrzydza nam wodę, ale nadaje jej też charakterystyczną goryczkę.

Zdjęcie Kamień w czajniku? Pożegnaj się z nim za pomocą tych domowych trików #1
źródło: shutterstock

Czym jest i skąd bierze się kamień w czajniku?

Jest to tzw. warstwa kamienia kotłowego czyli osad węglanów wapnia i magnezu powstający w wyniku termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu, które są zawarte szczególnie w twardej wodzie.

Czy kamień kotłowy jest szkodliwy?

Osadzający się na ściankach kamień nie jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, jednak zgrzytające między zębami granulki nie są niczym przyjemnym.

Zdjęcie Kamień w czajniku? Pożegnaj się z nim za pomocą tych domowych trików #2
źródło: shutterstock

Co najlepiej pomoże usunąć kamień z czajnika?

  • Obierki z ziemniaków

To jedna z najstarszych metod odkamieniania czajników. Wystarczy, że zagotujesz w czajniku wodę z obierkami. Dla lepszego efektu warto powtórzyć zabieg kilkukrotnie.

  • Ocet

Ocet to recepta na wszystko- jest skuteczny również w usuwaniu kamienia. Wystarczy do czajnika wlać mieszankę wody i octu w proporcjach 50/50 i zagotować i zostawić do ostygnięcia. Pamiętaj, aby następnie przepłukać parę razy czajnik, dopóki nie pozbędziesz się kwaśnego smaku octu.

  • Kwasek cytrynowy

Wystarczy, że dodasz 3 łyżki na pełny czajnik wody i tak jak w poprzednich trikach, zagotujesz roztwór i zostawisz na całą noc. W razie potrzeby powtórz czynność 2-3 krotnie.

Zdjęcie Kamień w czajniku? Pożegnaj się z nim za pomocą tych domowych trików #3
źródło: shutterstock

  • Coca- cola

Jest to sposób polecany w szczególności do czajników ceramicznych. Należy wlać puszkę coca-coli do czajnika, uzupełnić go do maksymalnej wysokości wodą i zagotować. Możesz dodać odrobinę sody oczyszczonej.

  • Soda oczyszczona

Kolejny uniwersalny środek, który każda idealna pani domu powinna mieć w swojej kuchni. Soda polecana jest do czajników elektrycznych. Bardzo dobrze się rozpuszcza i oczyszcza nawet najmniejsze zakamarki. Wystarczy, że wsypiesz 4 łyżeczki proszku do czajnika pełnego wody i zagotujesz mieszankę. Pamiętaj jednak, że soda pozostawia nieprzyjemny smak i przed użyciem czajnika należy przemyć go kilka razy.

Zdjęcie Kamień w czajniku? Pożegnaj się z nim za pomocą tych domowych trików #4
źródło: shutterstock

Diana

true

Polecane