Kamień osadzający się w czajniku większość z nas przyprawia o gęsią skórkę. Nie tylko wizualnie obrzydza nam wodę, ale nadaje jej też charakterystyczną goryczkę.
Czym jest i skąd bierze się kamień w czajniku?
Jest to tzw. warstwa kamienia kotłowego czyli osad węglanów wapnia i magnezu powstający w wyniku termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu, które są zawarte szczególnie w twardej wodzie.
Czy kamień kotłowy jest szkodliwy?
Osadzający się na ściankach kamień nie jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, jednak zgrzytające między zębami granulki nie są niczym przyjemnym.
Co najlepiej pomoże usunąć kamień z czajnika?
- Obierki z ziemniaków
To jedna z najstarszych metod odkamieniania czajników. Wystarczy, że zagotujesz w czajniku wodę z obierkami. Dla lepszego efektu warto powtórzyć zabieg kilkukrotnie.
- Ocet
Ocet to recepta na wszystko- jest skuteczny również w usuwaniu kamienia. Wystarczy do czajnika wlać mieszankę wody i octu w proporcjach 50/50 i zagotować i zostawić do ostygnięcia. Pamiętaj, aby następnie przepłukać parę razy czajnik, dopóki nie pozbędziesz się kwaśnego smaku octu.
- Kwasek cytrynowy
Wystarczy, że dodasz 3 łyżki na pełny czajnik wody i tak jak w poprzednich trikach, zagotujesz roztwór i zostawisz na całą noc. W razie potrzeby powtórz czynność 2-3 krotnie.
- Coca- cola
Jest to sposób polecany w szczególności do czajników ceramicznych. Należy wlać puszkę coca-coli do czajnika, uzupełnić go do maksymalnej wysokości wodą i zagotować. Możesz dodać odrobinę sody oczyszczonej.
- Soda oczyszczona
Kolejny uniwersalny środek, który każda idealna pani domu powinna mieć w swojej kuchni. Soda polecana jest do czajników elektrycznych. Bardzo dobrze się rozpuszcza i oczyszcza nawet najmniejsze zakamarki. Wystarczy, że wsypiesz 4 łyżeczki proszku do czajnika pełnego wody i zagotujesz mieszankę. Pamiętaj jednak, że soda pozostawia nieprzyjemny smak i przed użyciem czajnika należy przemyć go kilka razy.