Zdrowie

9 oznak, które wysyła ciało, kiedy wątroba jest uszkodzona

Wątroba jest niezwykle ważnym i podatnym na uszkodzenia narządem. Warto wiedzieć, że im wcześniej rozpozna się jej uszkodzenie lub nieprawidłowe funkcjonowanie, tym większa szansa na jej odratowania. Jak rozpoznać pierwsze oznaki problemów z wątrobą?

Wątroba i jej funkcje

Wątroba jest narządem umiejscowionym w górnej części jamy brzusznej, pod prawym żebrem i stanowi część układu pokarmowego. Odpowiada za szereg ważnych funkcji w organizmie. Bierze udział w procesach metabolizmu, oczyszcza i filtruje krew z toksyn, wspiera odporność.

Jak rozpoznać objawy chorej wątroby?

Wątroba nie jest unerwionym gruczołem, więc jeśli odczuwamy jakieś dolegliwości bólowe z nią związane, to wynikają one z ucisku narządu na sąsiadujące tkanki i błonę surowiczą. Choroby wątroby przez długi czas mogą rozwijać się bez objawów. Jak wobec tego rozpoznać, że nie funkcjonuje ona poprawnie? Poznaj oznaki świadczące o problemach z wątrobą.

9 oznak, które wysyła ciało, kiedy wątroba jest uszkodzona

1. Ból brzucha

Ból, wymioty i nudności często spowodowane są uszkodzeniem wątroby. Ciągłe nudności mogą być spowodowane gromadzeniem się nadmiaru toksyn w organizmie, które nie zostają usunięte z powodu niewystarczającej pracy wątroby.

2. Problemy trawienne

Uszkodzona wątroba powoduje szereg problemów trawiennych, takich jak zespół jelita drażliwego, nietolerancje pokarmowe, biegunki, zaparcia i wzdęcia.

3. Biegunki i krwawienie z jelit

Wątroba, kiedy pracuje prawidłowo, ma wpływ na krzepnięcie krwi. Jeśli jej funkcje są upośledzone, może dojść nawet do krwawienia z jelit.

4. Zatrzymywanie wody w organizmie

Gromadzenie się nadmiaru wody w organizmie, które jest spowodowane uszkodzeniem wątroby, zazwyczaj objawia się tylko w kończynach dolnych. Nogi, a zwłaszcza stopy zaczynają puchnąć i pojawiają się obrzęki.

5. Osłabienie

Kiedy wątroba nie jest w stanie pracować na odpowiednim poziomie, organizm potrzebuje dużo więcej czasu na regenerację. Dlatego też towarzyszy temu ciągłe uczucie zmęczenia, rozbicia i osłabienia.

6. Zmiana koloru skóry

Kiedy wątroba nie pracuje tak, jak powinna białka oczu, skóra i paznokcie żółkną. Ten objaw prawie zawsze wskazuje na to, że coś w naszym organizmie jest nie tak.

7. Swędzenie skóry

Większa wrażliwość skóry, wysypki i świąd, również mogą być oznaką chorej wątroby. Objawem często są też powiększone żyły.

8. Zmiana koloru moczu

Jeśli mocz jest ciemnożółty, pomarańczowy lub wręcz brązowy, może to wskazywać na uszkodzenie wątroby. Funkcje, których uszkodzona wątroba nie spełnia, w pewnej części przechodzą na nerki, co bardzo je obciąża.

9. Zmiana koloru kału

Kał staje się jasnożółty lub szary. Kiedy zaobserwujesz u siebie taki objaw, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Co zrobić, gdy zauważysz takie objawy?

Choć wątroba jest narządem, który ma zdolność do samoregeneracji, to często ją obciążamy i niszczymy. Niewłaściwa dieta, nadużywanie alkoholu, przyjmowanie niektórych leków, może doprowadzić do postępującego latami, uszkodzenia wątroby. Jeśli zauważysz u siebie objawy świadczące o tym, że Twoja wątroba nie funkcjonuje prawidłowo, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Przeprowadzi on wywiad lekarski, badanie palpacyjne, a także badania laboratoryjne (próby wątrobowe: ALT, AST, ALP, GGTP, bilirubina) oraz USG wątroby lub jamy brzusznej.

 

Popularne artykuły

Poznaj genialny trik na przechowywanie słoiczków z ziołami! Krok po kroku

Czy można zwolnić się z pracy przez SMS?

Zdrada w związku. Co dalej? Poznaj wskazówki