Dom

Konflikt z sąsiadami?! Zobacz, jak łagodzić spory.

Sąsiedzi bywają trudni, uprzykrzają nam życie, a czasem są nawet złośliwi. Konflikty z nimi mogą przybierać różne formy. Oto wskazówki i przykładowe rozwiązania łagodzenia sąsiedzkich sporów.

Najczęstsze spory sąsiedzkie dotyczą sytuacji:

  • hałas i zakłócanie porządku np. poprzez imprezę głośną muzykę,
  • remont, hałas wiertarki, remont do późnych godzin, w niedzielę,
  • uciążliwe zapachy z mieszkania sąsiada,
  • hałasy z powodu dzieci (uciążliwy płacz, głośne zabawki, tłuczenie się),
  • zwierzęta domowe (hałasujące, pozostawiające nieprzyjemne zapachy lub wydzieliny na klatce schodowej lub w windzie),
  • spalania na własnej działce odpadów i emisja uciążliwa dla sąsiadów substancji.

Takie sytuacje naruszają normy zgodnego współżycia społecznego i przynoszą mieszkańcom negatywne skutki.

Ciężko jest namówić sąsiadów do zmiany zachowania, jednak nie poddawajmy się. Nie jesteśmy bezsilni. Możemy reagować. W jaki sposób?

#1. Spotkanie
Rozważyć wspólne spotkanie, na którym przedstawisz sąsiadom swoje stanowisko, wyjaśnisz niedogodności wynikające z obecnej sytuacji. Jeśli atmosfera będzie przyjazna, druga strona wykaże się empatią, jest szansa, że wypracujecie wspólnie jakieś rozwiązanie.

#2. Mediacje
Jeśli spotkanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, warto spróbować mediacji, czyli włączyć w rozmowę z sąsiadką bezstronne osoby z zewnątrz. Taka osoba, nie uwikłana w konflikt ma za zadanie pomóc w komunikacji pomiędzy zwaśnionymi stronami, określić ich interesy i wskazać drogę wyjścia ze sporu. Pamiętaj jednak, że udział w mediacji ma być dobrowolny. Tylko taki daje szansę na porozumienie.

#3. Dzielnicowy
Spróbuj rozmowy z policjantem dzielnicowym z najbliższego komisariatu. Rozmowa niekoniecznie musi mieć od razu charakter skargi czy zgłoszenia przestępstwa. Opowiedz na spokojnie o całej sytuacji i zapytaj o pomoc. Obecnie funkcje policjantów dzielnicowych pełnią odpowiednio wyszkolone i rozumiejące różne sytuacje międzyludzkie osoby, które wiedzą jak znaleźć sposób na zachęcenie do poszanowania prawa sąsiadów. Często sam fakt wizyty policjanta sprawia, że sąsiedzi mogą zacząć poważniej traktować sytuację.

Bądź jednak ostrożna ze zgłaszaniem sąsiedzkich spraw na policję, szczególnie jeżeli masz do czynienia z osobami agresywnymi lub jeśli sprawa jest błaha i do załatwienia w inny sposób lub jeśli jeszcze nie próbowałaś np. mediacji. Możesz tylko niepotrzebnie dolać oliwy do ognia, doprowadzić do pogorszenia i tak już trudnej relacji.

#4. Empatia
Jeśli to Ty masz zamiar przeprowadzić remont, zorganizować imprezę, czy masz płaczące w nocy dziecko… również pomyśl o sąsiadach, byś nie stała się ich wrogiem. Uprzedź i poinformuj ich o swoich planach, przeproś za ewentualne hałasy, bądź uprzejma i pokaż, że zależy Ci na dobrych relacjach, a sytuacja jest tymczasowa.

Czasem chodzi zwyczajnie o wykazanie się dobrą wolą, z obu stron.

Fot. Pixabay.com

 

Popularne artykuły

Czy zima 2023/24 zapisze się w historii? Meteorolodzy zdradzają prognozy!

Światowy Dzień Osób Jąkających: Zrozumieć i Wspierać

Protest medyków: Niemieckie szpitale rekrutują pracowników podczas strajku.