Newsy

Czy zima 2023/24 zapisze się w historii? Meteorolodzy zdradzają prognozy!

Zima zawsze jest tematem, który budzi wiele emocji i dyskusji. Każdy z nas ma swoje wspomnienia związanie z mrozem, opadami śniegu, a także romantycznymi zimowymi wieczorami przy kominku. Jednak zima 2023/24 może okazać się nieco inna niż wszystkie poprzednie. Co sprawia, że zasłużyła na to wyróżnieni?

Historia zim stulecia

W Polsce mieliśmy już kilka okazji doświadczyć tzw. "zim stulecia". Wspomina się tu luty 1929 roku, który okazał się najmroźniejszym miesiącem w historii pomiarów meteorologicznych, a także zimę 1978/79 z rekordowymi opadami śniegu. Jednak zima 2023/24 może być wyjątkowa nie ze względu na ekstremalne warunki pogodowe, ale na coś zupełnie innego.

Aktualne prognozy

Według meteorologów, już w połowie listopada mogą wystąpić obfite opady śniegu na terenie całego kraju. Lecz zima 2023/24 ma być nietypowa. Co to oznacza? Otóż nie będziemy musieli obawiać się ekstremalnych mrozów ani kruszącego się asfaltu pod ciężarem opadającego śniegu.

W rzeczywistości, przewiduje się, że tegoroczna zima będzie niezwykle ciepła, a największe odstępstwa od normy w zakresie temperatur pojawią się w lutym. Mogą nawet pojawić się pączki na drzewach i zrobi się naprawdę ciepło. To dość zaskakujące, biorąc pod uwagę, że zazwyczaj to właśnie styczeń i luty były najzimniejszymi miesiącami w naszym kraju.

Zmiany klimatu a codzienne wybory

Ta bardziej ciepła i nietypowa zima stanowi wyraźny sygnał zmian klimatycznych, które stały się rzeczywistością wpływającą na nasze życie i środowisko. Niesie to ze sobą potrzebę zmiany codziennych nawyków i wyborów.

Niedawno przekonaliśmy się jak duży wpływ mogą mieć nasze działania na przyrodę. Gdy ludzie na całym świecie zostali zmuszeni do pozostawania w domach, przyroda mogła odetchnąć. Powietrze stało się czystsze, a środowisko naturalne zyskało szansę na regenerację.

Małe kroki, duże zmiany

Warto pamiętać, że nawet najdrobniejsze zmiany w naszych codziennych nawykach mogą wpłynąć na jakość naszego życia i środowiska. Rezygnacja z samochodu na rzecz roweru, spacerów lub transportu publicznego, unikanie ogrzewania domów piecami węglowymi i segregacja śmieci to tylko kilka przykładów działań, które mogą poprawić jakość powietrza, a także zdrowie alergików i astmatyków.

Przyszłość sezonów zimowych zależy od naszych codziennych wyborów i działań. Możemy wpłynąć na to, czy zima z przeszłości, pełna śniegu i mrozu, pozostanie wspomnieniem, czy też nadal będziemy ją doświadczać.

Czy Waszym zdaniem zimy stulecia to już przeszłość?

 

 

 

Popularne artykuły

Nadchodzą drastyczne podwyżki! Rachunki dla niektórych wzrosną o 80%!

Czy można schudnąć bez ćwiczeń?

Przewoźnik odwołuje loty w szczycie sezonu! Tysiące urlopów pod znakiem zapytania!