Zdrowie

Co się dzieje kiedy powstrzymujemy kichnięcie? Już więcej tego nie zrobisz…

Kichanie to odruch, który ma na celu usunięcie z wnętrza nosa czegoś, co nasz drażni. Jest to odruch bezwarunkowy, oznacza to, że nie jesteśmy w stanie powstrzymać kichnięcia. Zazwyczaj kichamy kiedy jesteśmy przeziębieni, uczuleni na jakąś substancję lub przez kontakt ze słońcem.

fot. shutterstock 

Czasem jednak, szczególnie podczas pobytu w miejscu publicznym, staramy się powstrzymać kichnięcie i dochodzi do kichnięcia do wewnątrz. Nie jest to jednak bezpieczne, a wręcz szkodliwe.

Powstrzymywanie kichania i kichanie do wewnątrz jest szkodliwe, ponieważ siła z jaką mieliśmy usunąć powietrze z zanieczyszczeniem na zewnątrz, działa na nasze tkanki wewnętrzne i może uszkodzić naczynia krwionośne i żyły. Dodatkowo, zanieczyszczenia, których nasz organizm chciał się pozbyć przedostają się z powrotem do dróg oddechowych i płuc, co w połączeniu z uszkodzonymi naczyniami krwionośnymi może spowodować poważną infekcję, na przykład zatok.

Czynniki te wraz z ogromnym ciśnieniem jakie występuje wtedy w układzie oddechowym może prowadzić do infekcji, krwotoku z nosa, bólu ucha, nosa oraz głowy.

Warto więc kichać zawsze wtedy, kiedy mamy na to ochotę. W tym przypadku nie należy obawiać się o to, że wyjdzie się na niewychowaną osobę. Jeśli nasz organizm chce pozbyć się czegoś ze swojego wnętrza, powinniśmy mu na to pozwolić.

fot. shutterstock 

Popularne artykuły

Kąpiel, która spala tyle kalorii co jogging!

Poznaj najbardziej znane polskie świąteczne przesądy!

10 zasad w kuchni.