Zdrowie

Cała prawda o żelkach ciągutkach

Galaretkowate misie, żelki ciągutki, owocowe, kwaśne, słodziutkie. Wzięliśmy pod lupę żelki i wyniki są zaskakujące. Żelki to dla naszego organizmu tykająca bomba! Zobacz koniecznie dlaczego te słodycze są niezdrowe.


#1. Cukier
Tego rodzaju słodycze zawierają dużo cukru i są kaloryczne. Nadmiar cukru w organizmie prowadzi do otyłości i związanych z nią chorobami od próchnicy, przez cukrzycę, choroby układu krążenia, serca aż do nowotworów.
W 100 g żelków (1 garść) znajduje się aż 12 łyżeczek cukru. Cukier zawarty w tych słodyczach jest pożywką dla szkodliwych bakterii i grzybów w naszym organizmie.

#2. Kwaśna słodycz
Myślisz, że kwaśne żelki nie zawierają cukru? Mogą go mieć nawet więcej! Warto wiedzieć, że kwasek cytrynowy dodawany do kwaśnych żelków rozpuszcza szkliwo. Przez to zęby stają się słabsze i bardziej narażone na próchnicę.

#3.Sztuczne substancje barwiące
Niektóre substancje barwiące zawarte w żelkach (np. zakazana w USA i Japonii E-104, czyli żółcień chinolinowa) mogą mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie – wywoływać nadpobudliwość i wysypkę.

#4. Żelatyna
Niby wzmacnia włosy i paznokcie, ale jakby nie było – żelatyna pozyskiwana jest z kolagenu świń i krów (z ich kości, chrząstek, rogów, kopyt).

#5. Aromaty
Na opakowaniach żelków często wymienia się bliżej nieokreślone substancje smakowe - uzyskiwane nie wiadomo z czego i nie wiadomo jak. Istnieją 3 rodzaje aromatów: aromat naturalny, aromat identyczny z naturalnym lub aromat syntetyczny.
Jeśli przy produkcie nie ma informacji, że aromat jest naturalny, oznacza to, iż jest to chemiczna imitacja smaku i zapachu.

Jedzenie kolorowych żelków może mieć fatalne skutki.
Co możesz zrobić?
#1. Jeść żelki od czasu do czasu.
#2. Wybierać żelki wegańskie lub biożelki, które w składzie mają wodorosty, agar lub pektynę.
#3. Zrobić „domowe żelki”. Wtedy masz pewność, co jest w ich składzie.

Fot. Pexels.com

Popularne artykuły

Czy dziecko z katarem może iść na spacer?

Czym usunąć PLAMY po długopisie?

Jak zrobić zalewę octową do grzybów?