Jak zabezpieczyć siebie i dzieci przed kleszczami?
Nadeszła wiosna, a wraz z nią spacery w parkach, lasach i polanach. Pobyt w każdym z tego rodzaju miejsc zwiększa ryzyko złapania kleszcza. Choć kleszcze zazwyczaj żerują na zwierzętach, mając okazję do ukąszenia człowieka nie zrezygnują z niej. Osobniki te są bardzo przebiegłe – swoją potencjalną ofiarę wyczuwają już z odległości 20 metrów. Coraz częściej przenoszą też wiele groźnych chorób – boreliozę, czy wirus zapalenia mózgu.
Na szczęście nie jesteśmy w stosunku do nich całkiem bezbronni.
Jak uchronić się przed kleszczem?
#Pora spaceru
Kleszcze najaktywniejsze są z samego rana oraz późnym popołudniem. Warto więc wybrać się na spacer w południe.
#Unikaj krzaków
Staraj się spacerować środkiem ścieżki. Unikaj długiego stania w pobliżu krzaków i wysokiej trawy.
#Odpowiedni ubiór
Ciało powinno być dobrze okryte. Noś długie spodnie, długi rękaw i koniecznie jakieś okrycie głowy – najlepiej kapelusz z szerokim daszkiem. Ubrania powinny mieć jasne kolory, aby w razie czego szybciej zauważyć intruza, który na jasnym kolorze będzie się wyróżniać.
#Środki odstraszające kleszcze
Nie można zapominać też o środkach odstraszających kleszcze. Zadbaj o ich jakość i upewnij się o ich skuteczności.
#Po powrocie ze spaceru
Po każdym spacerze w miejscu, gdzie kleszcze są obecne dokładnie obejrzyj ubranie, ciało oraz włosy i skórę głowy.
Jak postępować w przypadku przyczepienia się kleszcza?
Jeśli doszło do ukąszenia, kleszcza należy się pozbyć. W tym celu złap go pęsetą tuż przy skórze i lekko obrotowym, szybkim ruchem wyciągnij ze skóry. Jeśli kleszcz nie wyjdzie w całość (co bardzo rzadko się zdarza) konieczna jest wizyta u lekarza. Po wyjęciu kleszcza należy zdezynfekować ranę i obserwować miejsce, w które się wczepił. Jeśli w ciągu 2-3 tygodni nie wystąpią objawy przypominające grypę, wizyta u lekarza nie będzie konieczna. Jeśli skóra wokół ukąszenia nie będzie zaczerwieniona i spuchnięta, a na ciele nie pojawi się rumień, również możemy być spokojni.
Niezależnie od tego, czy uda nam się wyciągnąć kleszcza, warto skonsultować się z lekarzem. Szczególnie w przypadku ukąszonych dzieci.