Prawo

Praca przed laptopem, bez dodatkowego wyposażenia? Pracodawca może zapłacić 30 tys. kary!

W dzisiejszych czasach wiele stanowisk pracy wygląda podobnie. Pracownicy realizują swoje obowiązki pracując przy laptopie lub komputerze. Część pracowników i pracodawców nie wie jednak, że praca przy laptopie bez dodatkowe wyposażenia jest niezgodna z prawem. Pracodawca naraża się wtedy na wysoką karę, wynosząca nawet 30 tys. zł.

Przepisy dot. pracy przed laptopem

W listopadzie 2023 roku i w maju 2024 roku wprowadzono nowe zasady dotyczące warunków, jakie musi mieć zapewnione pracownik pracujący przed laptopem.

Zgodnie z nowymi zasadami BHP, pracownik powinien zostać wyposażony między innymi w dodatkowy monitor lub podstawkę pod laptopa, tak, aby górna krawędź ekranu znajdowała się na wysokości jego oczu.

Oprócz tego, nowe przepisy zobowiązują pracodawcę do zapewnienia pracownikowi:

  • krzesło, które poza spełnieniem dotychczasowych wymogów co do ergonomii, powinno dodatkowo posiadać regulowane podłokietniki
  • jeśli pracownik chce, powinien otrzymać podnóżek, który dotychczas przysługiwał wyłącznie osobom, którym wysokość krzesła uniemożliwiała płaskie, spoczynkowe ustawienie stóp na podłodze.

Kogo dotyczą nowe przepisy?

W dniu 17 listopada 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18.10.2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które wprowadza nowe zasady BHP dla pracowników pracujących przy laptopach i dotyczy:

  1. od 17 listopada 2023 r. – stanowisk pracy utworzonych począwszy od 17 listopada 2023 r.) 
  2. od 17 maja 2024 r. – stanowisk pracy utworzonych przed dniem 17 listopada 2023 r.

Przepisy dotyczą nie tylko osób, które pracują przed laptopem nieustannie. Obejmują one bowiem pracowników, stażystów, praktykantów także na innych stanowiskach, którzy użytkują w czasie pracy monitor ekranowy przez co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy (4 godziny). 

Co grozi pracodawcy za niestosowanie przepisów?

Za nieprzestrzeganie przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy – zgodnie z art. 283 kodeksu pracy – może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1000 do nawet 30 000 zł

Ważne: zasady te nie dotyczą pracowników zdalnych. 

Popularne artykuły

Występ Rafała Brzozowskiego na Eurowizji. Jest reakcja Jacka Kurskiego

Dzień Języka Chińskiego – Święto Kultury i Języka

Czy Polsce grozi blackout? Branża spożywcza pełna obaw!