Biznes i finanse

Rekordowa liczba wypłat z PPK w 2024 roku! Polacy przeznaczają środki na remonty i wycieczki

Zdania Polaków na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych są podzielone. Spore grono osób wykorzystuje oszczędności na bieżące wydatki. W 2024 roku zanotowano rekordową liczbę wypłat z PPK.

Pieniądze z PPK na wakacje czy remont

Wielu Polaków korzysta z możliwości wypłacenia środków z PPK przed czasem. W 2024 roku zanotowano rekordową ilość takich transakcji. W II kwartale bieżącego roku wypłaty osiągnęły rekordowy poziom.

Uczestnicy PPK chętnie przeznaczają środki na remonty, wakacje, czy wspomaganie swoich domowych budżetów. Traktują zgromadzone oszczędności jako opcję łatania swoich dziur finansowych.

Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2023 roku Polacy wypłacili z Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) kwotę trzykrotnie większą niż w poprzednim roku, osiągając 1 miliard 544,2 miliona złotych przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Wypłacają pieniądze bo się boją

Wiele osób nadal nie ma 100-procentowego przekonania do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Boją się o przyszłość programu i sytuację finansową Polski. Niektórzy twierdzą, że w przypadku likwidacji PPK zgromadzone środki mogą przepaść.

O co chodzi w pracowniczych planach kapitałowych?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są formą dodatkowego oszczędzania. Forma ta organizowana jest przez pracodawcę we współpracy z zewnętrzną instytucją finansową. Rozwiązanie to zostało wprowadzone w 2019 roku. Głównym celem PPK jest gromadzenie środków i ich wypłata po 60. roku życia.

Pracownicy mają tworzone imienne rachunki do gromadzenia środków. Pracodawca wybiera instytucję finansową do współpracy.

Podstawą naliczania składki PPK są wszystkie składniki płacowe (płaca zasadnicza, godziny nadliczbowe, premie).

Składki PPK nie są naliczane przy długiej nieobecności pracownika w związku z urlopem wychowawczym, macierzyńskim, czy zasiłkiem chorobowym.

Po osiągnięciu takiego wieku wypłacane jest jednorazowo 25% środków, a kolejne 75% rozkładane jest na min. 25 rat miesięcznych.

Jeśli na koncie pracownika zgromadziły się środki, można w każdej chwili zdecydować o ich wypłacie przed 60 rokiem życia.

Ile wynosi składka na PPK?

Na konto PPK wpływają środki z trzech źródeł:

  • pracodawcy (1,5%),

  • pracownika (2%),

  • państwa - Po trzech miesiącach gromadzenia środków, państwo oferuje wpłatę powitalną w wysokości 250 złotych.

Formy zatrudnienia, jakie obejmują PPK

  • Umowa agencyjna lub umowa zlecenie,
  • Umowa o pracę,
  • Umowa o pracę nakładczą,
  • Członkostwo w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych,
  • Członkostwo w radach nadzorczych.

Więcej o PPK przeczytasz TUTAJ

Popularne artykuły

Dieta w niedoczynności tarczycy oraz jadłospis

1300 zł miesięcznie za leżenie na kanapie? Nowe świadczenie może dostać każdy Polak

Konferencja ministra zdrowia [02.06.21]. Luzowanie kolejnych obostrzeń