Biznes i finanse

1300 zł miesięcznie za leżenie na kanapie? Nowe świadczenie może dostać każdy Polak

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy to temat, który ma tylu zwolenników, co przeciwników. Wiele jednak wskazuje na to, że prędzej czy później zostanie on wprowadzony. Warto więc zapoznać się z głównymi założeniami tego programu.

Czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy?

Bezwarunkowy dochód podstawowy to stały miesięczny dochód, który wypłacany jest każdemu obywatelowi bez względu na wiek, płeć, stan majątkowy czy zawodowy.

Jeszcze przed pandemią program ten miał być testowany w kilku najbiedniejszych gminach w Polsce. Później temat ten ucichł, jednak obecnie Polska Sieć Dochodu Podstawowego wciąż inicjuje jego wprowadzenie.

Jak wyjaśnia dr Maciej Szlinder z organizacji Polska Sieć Dochodu Podstawowego - świadczenie, wypłacane każdej osobie bez względu na wiek, dochody i zatrudnienie, które umożliwiłoby zaspokojenie podstawowych życiowych potrzeb.

7 cech bezwarunkowego dochodu podstawowego

Prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego dr Maciej Szlinder w rozmowie ze Strefą Biznesu wskazał, czym charakteryzuje się bezwarunkowy dochód podstawowy. Wymienił siedem cech tego świadczenia:

  • Jest to świadczenie bezwarunkowe, co oznacza, że powinno przysługiwać bez warunków związanych np. ze składkami, podejmowaną pracą.
  • Jest to świadczenie powszechne, czyli ma przysługiwać wszystkim obywatelom albo mieszkańcom danego terytorium, a nie wybranej grupie.
  • Jest to świadczenie indywidualne, skierowane do jednostek, a nie do rodzin czy gospodarstw domowych i powinno być niezależne o tego, w jaki sposób gospodarstwo domowe jest zbudowane, nie powinno różnić się wysokością.
  • Ma to być świadczenie pieniężne, a nie przekazywane w formie dóbr, usług czy ograniczonych bonów do wykorzystania na konkretne usługi i towary.
  • Powinno to być świadczenie regularne, najczęściej mówi się o wypłacaniu go co miesiąc.
  • Świadczenie powinno być wypłacane przez państwo lub mniejszą jednostkę (np. stan w Stanach Zjednoczonych) lub związek ponadnarodowy (ta cecha nie jest istotna w wypadku pilotażu).
  • Dochód podstawowy powinien być podstawowy, tzn. nie powinien być za niski, a odpowiednio wysoki, aby zapewnić realizację podstawowych potrzeb.

Ile wynosiłby bezwarunkowy dochód podstawowy?

Kilka lat temu mowa była o kwiecie 1300 zł miesięcznie dla każdego obywatela. Miał być to dochód, który zastąpiłby jednak inne świadczenia. Obywatele nie otrzymywaliby już 500/800 plus, zasiłku dla bezrobotnych, itd.

Obecnie jednak, po szalejącej inflacji, bezwarunkowy dochód podstawowy musiałby być wyższy. Z racji tego, że waloryzacji poddano świadczenie 500 plus (teraz jest 800 zł), to dochód podstawowy również musiałby ulec podwyżce. 

Gdzie wprowadzony zostanie bezwarunkowy dochód podstawowy?

Inicjatorzy programu z Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego proponowali, aby na początek dochód wprowadzić w najuboższych powiatach w Polsce. Statystycznie, biorąc pod uwagę wpływy z podatków, najbiedniejsze powiaty to:

  • moniecki – podlaskie
  • chełmski – lubelskie
  • hrubieszowski – lubelskie
  • lubaczowski – podkarpackie
  • kolneński – podlaskie
  • opolski – opolskie.

 

Popularne artykuły

Idziesz do lasu? Nie zakładaj czerwonej kurtki! Twoja skóra Ci za to podziękuje!

Jak manipulują nami galerie handlowe?

Wypróbuj sposób na DELIKATNE naleśniki!