Rząd planuje zmiany w niedzielach handlowych! Te osoby będą musiały przychodzić do pracy
24 września 2024 roku rząd obradował nad ustawą dotyczącą rozwiązań związanych z usuwaniem skutków powodzi. Jeden z punktów dotyczy niedziel handlowych.
Będą zmiany w niedzielach handlowych
W ustawie o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw znajduje się zapis dotyczący zakazu handlu w niedzielę i święta. Szczegóły przybliżył portal „Fakt”.
Propozycją jest, aby w związku z powodzią zakaz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele i święta w placówkach handlowych NIE obowiązywał w niedziele w zakresie wykonywania czynności związanych z handlem polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby oraz powierzaniu pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności. Zwolnienie z tego zakazu ma nie obowiązywać w niedziele, w które przypada święto.
Niedziele handlowe 2024
W 2024 roku w kwestii zakazu handlu w niedziele i święta nic się nie zmienia. Ustawa przewiduje 7 niedziel handlowych.
Zakazu handlu nie stosuje się:
-
w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia,
-
w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie ,
-
w niedzielę przed Wielkanocą.
Kalendarz niedziel handlowych w bieżącym roku wygląda następująco:
-
28 stycznia,
-
24 marca,
-
28 kwietnia,
-
30 czerwca,
-
25 sierpnia,
-
15 grudnia,
-
22 grudnia.
Będą 2 handlowe niedziele w miesiącu?
Polska 2050 złożyła do sejmu projekt ustawy zakładający pozwolenie na handel w pierwszą i trzecią niedziele każdego miesiąca. Praca w tych dniach ma być dodatkowo płatna (podwójne wynagrodzenie).
Zlikwidowanie wszystkich niedziel handlowych?
Do prezydenta wpłynęła także anonimowa petycja w sprawie zlikwidowania wszystkich niedziel handlowych.
Ustawa o zakazie handlu
Przypomnijmy, że ustawa o zakazie handlu funkcjonuje w Polsce od 2018 roku. Od tego zakazu są jednak pewne wyjątki. Zakaz handlu nie obowiązuje m. in. w kwiaciarniach, na stacjach paliw, w kawiarniach, sklepach z prasą, czy restauracjach.
Warto podkreślić, że ustawodawca ma prawo ukarać firmę w sytuacji łamania zakazu handlu.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1 tys. zł do 100 tys. zł grzywny, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.
W 2022 roku zaostrzono przepisy o zakazie handlu. Od 1 lutego weszła w życie nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni.
Status placówek pocztowych, z którego korzystało wielu przedsiębiorców, został objęty limitem.