Premier potwierdza: Będzie finansowe wsparcie dla rolników! Oto, na co mogą liczyć poszkodowali w powodzi [lista]
Ministerstwo Rolnictwa pracuje nad rozwiązaniem finansowym, które ma pomóc rolnikom poszkodowanym w powodzi.
Komisja oceni straty i wysokość potrzebnej pomocy
19 września 2024 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie koordynacyjne instytucji działających w obszarze rolnictwa, dotyczące pomocy rolnikom, których gospodarstwa znajdują się na terenach objętych powodzią.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski powiedział, że zwrócił się z prośbą do wojewodów o powoływanie komisji szacujących straty spowodowane powodzią w gospodarstwach rolnych. Mężczyzna wyjaśnił, że dzięki oszacowaniu przez komisję strat będzie można określić wielkość potrzebnej rolnikom pomocy finansowej.
Będzie przekazywanie pasz
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zalecił Dyrektorowi Generalnemu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), aby zwrócił się do spółek zajmujących się hodowlą roślin i zwierząt, które znajdują się pod jego nadzorem, a także do gospodarstw dzierżawiących duże tereny rolne oraz większych producentów rolnych, z prośbą o dostarczanie pasz objętościowych, treściwych, zbóż, materiału siewnego i innych niezbędnych środków do produkcji rolnej dla gospodarstw dotkniętych powodzią. KOWR będzie odpowiedzialny za koordynowanie tej pomocy.
Zwiększone zaliczki na dopłaty bezpośrednie
Minister Siekierski zaliczki na płatności bezpośrednie będą zwiększone, a płatności przyspieszone.
Rolnicy z terenów powodziowych będą otrzymywać zaliczki w ramach dopłat bezpośrednich w pierwszej kolejności.
Będzie pomoc finansowa dla rolników
Premier Donald Tusk zakomunikował, że poszkodowani w powodzi rolnicy otrzymają finansowe wsparcie.
„Chcę uspokoić zaniepokojonych rolników, którzy ponieśli starty” - powiedział Donald Tusk.
Premier dodał, że nad nowym rozwiązaniem pracuje obecnie resort rolnictwa. Szczegóły w tej sprawie prawdopodobnie zostaną przedstawione dziś po południu.
Wiceminister Adam Nowak poinformował, że resort planuje na pomoc dla gospodarstw rolnych dotkniętych powodzią wykorzystać m.in. środki pozostałe z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020 – w ramach „Działania na przywracanie potencjału gospodarstw rolnych dotkniętych klęskami żywiołowymi”.
Utrzymanie prawa do płatności
W związku z ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej w południowo-zachodniej Polsce, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało rozporządzenie, które uznaje te tereny za dotknięte działaniem siły wyższej lub wyjątkowymi okolicznościami. Na mocy tego rozporządzenia, rolnicy z tych obszarów zostają zwolnieni z obowiązku składania pisemnych oświadczeń do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) dotyczących wystąpienia siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności.
Dodatkowo, nie będą oni podlegać sankcjom za niespełnienie wymogów przyznawania płatności ani za naruszenia norm warunkowości. Pomimo trudności, rolnicy ci nadal będą uprawnieni do otrzymania płatności.
Pomoc z Funduszu Solidarności
Do sprawy odniósł się Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Podczas debaty w Parlamencie Europejskim powiedział, że poszkodowani rolnicy i społeczności wiejskie mogą liczyć na wsparcie Komisji Europejskiej.
Państwa członkowskie, które ucierpiały na skutek powodzi mogą otrzymać pomoc finansową z Funduszu Solidarności.
Wsparcie dla rolników
Na oficjalnej stronie udostępniono wpis o rządowej pomocy dla powodzian.
Producenci rolni poszkodowani w wyniku powodzi mogą ubiegać się o:
-
pomoc w opłatach składek KRUS,
-
pomoc w opłatach na rzecz KOWR,
-
ulgi w podatku rolnym.
Można skorzystać z zasiłku celowego
Premier Donald Tusk poinformował, że uruchamia szybką pomoc finansową dla osób najbardziej poszkodowanych. Proces przyznawania zasiłków będzie koordynowany przez wojewodów. Gminy mają rozstrzygać o przyznawaniu zasiłków. Mają zostać uruchomione specjalne kanały do kontaktu dla powodzian i poszkodowanych w wyniku nawałnicy. Premier zapowiedział, że procedura przyznawania zasiłku ma być przyśpieszona.
Zasiłek celowy na pokrycie wydatków związanych z klęską żywiołową ekologiczną jest świadczeniem przyznawanym osobie lub rodzinie, która poniosła straty.
Może być przyznawany niezależnie od dochodu i może nie podlegać zwrotowi.
Zasiłek ma charakter pomocy doraźnej, ukierunkowanej na konkretny cel.
W ramach zasiłku celowego można otrzymać do 100 tysięcy złotych na cele remontowe lub odbudowę budynku gospodarczego, który służy zaspokajaniu niezbędnych potrzeb bytowych.