6 tys. złotych, a dla niektórych 200 tys. złotych! Premier obiecał szybką pomoc finansową dla poszkodowanych w powodzi!
W skutek powodzi ucierpiało wiele tysięcy domostw. Poszkodowani mieszkańcy mogą skorzystać z zasiłku celowego. Oto szczegóły.
Szybka pomoc finansowa
Premier Donald Tusk poinformował, że uruchamia szybką pomoc finansową dla osób najbardziej poszkodowanych. Proces przyznawania zasiłków będzie koordynowany przez wojewodów. Gminy mają rozstrzygać o przyznawaniu zasiłków. Mają zostać uruchomione specjalne kanały do kontaktu dla powodzian i poszkodowanych w wyniku nawałnicy. Premier zapowiedział, że procedura przyznawania zasiłku ma być przyśpieszona.
Zasiłek celowy dla poszkodowanych
Zasiłek celowy na pokrycie wydatków związanych z klęską żywiołową ekologiczną jest świadczeniem przyznawanym osobie lub rodzinie, która poniosła straty.
Może być przyznawany niezależnie od dochodu i może nie podlegać zwrotowi.
Zasiłek ma charakter pomocy doraźnej, ukierunkowanej na konkretny cel.
Specjalny zasiłek celowy
Świadczenie może być przyznane w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium ustawowe - w wysokości nieprzekraczającej odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny. Świadczenie to nie podlega zwrotowi.
Zasiłek celowy na zasadach zwrotu
Świadczenie to może być przyznane w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe, ale pod warunkiem zwrotu części lub całości kwoty zasiłku.
Jakie są kwoty zasiłku?
Oto, jak prezentują się kwoty zasiłków celowych:
- do 6 tysięcy złotych – pomoc doraźna,
- do 200 tysięcy złotych – pomoc na cele remontowe lub odbudowę budynku (lokalu) mieszkalnego,
- do 100 tysięcy złotych – pomoc na cele remontowe lub odbudowę budynku gospodarczego, który służy zaspokajaniu niezbędnych potrzeb bytowych.
WAŻNE: Zasiłek celowy można pobierać jednocześni z odszkodowaniem.
Konieczny jest wniosek
Poniesiona strata musi być szczegółowo wskazana we WNIOSKU O UDZIELENIE POMOCY.
Wniosek należy złożyć do właściwego miejscowo ośrodka pomocy społecznej.
Wniosek należy złożyć do 30 dni od wystąpienia zdarzenia.
Może obowiązywać kryterium dochodowe
Gminy mogą zdecydować o kryterium dochodowym. Wynosi ono wówczas:
- 776 złotych miesięcznie – dla osoby samotnie prowadzącej gospodarstwo,
- 600 złotych miesięcznie – dla osoby w rodzinie.
WAŻNE: W niektórych przypadkach zasiłek celowy przyznawany jest niezależnie od wysokości dochodu.
Czym jest zdarzenie losowe?
Zdarzenie losowe to przyszłe, niepewne i niezależne od woli osoby ubezpieczonej zdarzenie, które może wywołać określone skutki, takie jak szkoda czy strata, i które stanowi podstawę do wypłaty odszkodowania lub świadczenia ubezpieczeniowego.
Co zaliczmy do klęsk żywiołowych?
Klęski żywiołowe to zjawiska o charakterze naturalnym, które wywołują poważne zagrożenie dla zdrowia, życia ludzi oraz mienia, a także mogą prowadzić do szeroko zakrojonych zniszczeń i destabilizacji gospodarczej. Zgodnie z ustawą z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej, klęska żywiołowa to szczególna sytuacja, która wymaga podjęcia natychmiastowych i nadzwyczajnych działań, by ochronić obywateli oraz infrastrukturę.
Do klęsk żywiołowych zalicza się następujące zjawiska: powódź, huragan, gradobicie, trzęsienie ziemi, osunięcia ziemi, pożaru lasów, suszę, długotrwałe upały, burze z piorunami, intensywne opady deszczu, śnieżyce.