Związki

"Zdradził mnie, a teraz chce zwrotu pierścionka! 'Czy naprawdę muszę go oddać?' Co na to polskie prawo?[LIST]

List do Redakcji: Czy muszę zwrócić pierścionek zaręczynowy i biżuterię po rozstaniu?

Drogie Redakcjo,

Zwracam się do Was z ogromnym dylematem, który spędza mi sen z powiek. Miałam być najszczęśliwszą kobietą na świecie, jednak los postanowił inaczej. Przez ostatnie osiem lat byłam w związku z Kubą. Oboje jesteśmy już po trzydziestce, a nasza relacja nabierała tempa - niedawno się zaręczyliśmy. Kuba oświadczył się mi, wręczając pierścionek zaręczynowy, który był wart kilka tysięcy złotych. Wcześniej również obdarowywał mnie drobnymi prezentami, jak kolczyki czy inne elementy biżuterii.

Niestety, moje szczęście nie trwało długo. Niespodziewanie Kuba zerwał ze mną, co było dla mnie ogromnym szokiem. Co gorsza, dowiedziałam się, że przez ostatnie miesiące byłam przez niego zdradzana. Jestem załamana, bo wydawało mi się, że po tylu latach znam go na wylot.

Miesiąc po rozstaniu Kuba odezwał się do mnie z żądaniem zwrotu pierścionka zaręczynowego oraz wcześniej zakupionej biżuterii. Jestem w rozterce - czy naprawdę muszę oddać te rzeczy, które otrzymałam jako prezenty? Były one dla mnie symbolem naszej miłości, której teraz już nie ma, ale czy prawo zmusza mnie do ich zwrotu?

Z poważaniem,

Justyna


Odpowiedź Redakcji: Czy musisz oddać prezenty od byłego narzeczonego?

Droga Justyno,

Twoja sytuacja z pewnością jest bardzo trudna i pełna emocji. Otrzymanie takich żądań od osoby, którą kochałaś i z którą dzieliłaś życie przez tyle lat, może być bolesne. Spróbujmy jednak spojrzeć na to z perspektywy prawnej.

Prawo a prezenty od partnera

W polskim prawie, jeśli prezenty takie jak pierścionek zaręczynowy czy biżuteria zostały wręczone jako darowizna, nie ma obowiązku ich zwracania po rozstaniu. Darowizna jest bowiem aktem jednostronnym i nieodwracalnym, chyba że zachodzi tzw. rażąca niewdzięczność obdarowanego. Takie sytuacje dotyczą jednak skrajnych przypadków, np. gdy obdarowany wyrządził darczyńcy poważną krzywdę, co w przypadku typowego rozstania raczej nie ma miejsca.

Rozstanie samo w sobie nie jest powodem do odwołania darowizny. Jeżeli więc nie było między Wami żadnych dodatkowych ustaleń (np. że pierścionek ma zostać zwrócony w przypadku rozstania), nie masz obowiązku zwracać podarowanych przedmiotów.

Pierścionek zaręczynowy – symbol czy umowa?

Pierścionek zaręczynowy, choć symbolicznie związany z planowanym małżeństwem, również traktowany jest jako darowizna. Prawo nie wymaga jego zwrotu, nawet jeśli do ślubu ostatecznie nie doszło. Chyba że, jak wspomniano wcześniej, istniały jakieś szczególne ustalenia między Wami, co do jego ewentualnego zwrotu.

Jak postąpić?

Z prawnego punktu widzenia jesteś więc w pełni chroniona, jeśli chodzi o zachowanie zarówno pierścionka, jak i biżuterii. Rozumiem jednak, że może to być dla Ciebie trudne emocjonalnie. Jeśli jednak masz wątpliwości lub chcesz zasięgnąć dodatkowej porady, warto skonsultować się z prawnikiem, który dokładnie przeanalizuje Twoją sytuację.

Pamiętaj, że to Ty decydujesz, jak postąpić w tej sprawie. Masz prawo bronić swoich racji, ale również postąpić zgodnie z własnym sumieniem i przekonaniami.

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Redakcja

Drogie Czytelniczki i Czytelnicy, jeśli borykacie się z podobnymi dylematami lub innymi problemami, które chcielibyście podzielić się z nami, zachęcamy do napisania na adres kontakt@kobieceinspiracje.pl. Gwarantujemy pełną anonimowość i dyskrecję. Pamiętajcie, że dzielenie się swoimi uczuciami i doświadczeniami może być pierwszym krokiem do znalezienia odpowiedzi i wsparcia. Jesteśmy tu dla Was, by słuchać, doradzać i inspirować.

Popularne artykuły

Jak ratować zalany telefon?

Kiedy wykonywać test ciążowy?

Załatwiłam sobie "żółte papiery" na poród...bo chciałam! Nikt nie ma prawa mnie oceniać! [LIST]