Newsy

Rossmann apeluje o zwrot tego produktu! Wykryto w nim niebezpieczną, rakotwórczą substancję!

Drogeria Rossmann wydała pilny komunikat dla klientów. Apeluje o zwrot produktu spożywczego, w którym wykryto niebezpieczną substancję. Są dowody na to, że może ma ona działanie rakotwórcze.

Rossmann apeluje o zwrot produktu

Drogeria Rossmann wydała komunikat dla klientów, informujący o niebezpiecznej substancji wykrytej w jednym z produktów spożywczych sprzedawanych w drogeriach.

Mowa o produkcie:

  • Płatki kakaowe MILZU! Bio Zwinność.
  • opakowanie 200 g
  • data ważności: 13.03.2025 r.
  • kod EAN: 4751022360837

"Produkt wprowadzony na rynek pod nazwą 'MILZU! Bio Zwinność 200 g' (…) decyzją producenta został wycofany z obrotu. Powodem jest przekroczenie zawartości akryloamidu w partii tego produktu" – informuje przedstawiciel Rossmanna w rozmowie z RMF FM.

Osoby, które kupiły wspomniane płatki z tej konkretnej serii mogą oddać je w dowolnym punkcie Rossmanna. 

Czym jest akryloamid?

 Akryloamid to związek chemiczny, który powstaje w wyniku reakcji Maillarda, podczas obróbki termicznej żywności bogatej w węglowodany i białka, szczególnie w wysokiej temperaturze (powyżej 120°C). Typowymi produktami, w których akryloamid może się tworzyć, są smażone ziemniaki, frytki, chipsy, pieczywo, ciasteczka i kawa.

Szkodliwość dla człowieka

 Akryloamid został zaklasyfikowany jako potencjalnie rakotwórczy dla ludzi przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC). Badania na zwierzętach wykazały, że spożywanie dużych ilości akryloamidu może prowadzić do rozwoju nowotworów. Z tego powodu zaleca się ograniczenie spożywania produktów, które mogą zawierać wysoki poziom akryloamidu.

Normy

Unia Europejska wprowadziła regulacje dotyczące poziomu akryloamidu w żywności, które obowiązują od kwietnia 2018 roku. Regulacje te wymagają, aby producenci żywności monitorowali i ograniczali zawartość akryloamidu w swoich produktach, zgodnie z zalecanymi poziomami referencyjnymi. Przykładowo, dla frytek norma wynosi 500 μg/kg, a dla chleba 80 μg/kg. Celem jest minimalizacja ekspozycji konsumentów na ten związek.

W związku z tym, choć akryloamid nie jest celowo dodawany do żywności, jego obecność jest monitorowana i regulowana ze względu na potencjalne ryzyko zdrowotne.

Popularne artykuły

Choroba Kory dawała wczesne objawy, które łatwo było zbagatelizować! Każda kobieta musi to wiedzieć

Niezwykłe zjawisko na polskim niebie już w tym miesiącu!

6 produktów, które NIGDY nie powinny znaleźć się w plastikowych opakowaniach