Newsy

Szokujące zmiany w wynajmie mieszkań: Unijne regulacje zlikwidują tysiące lokali!

Celem przepisów Unii Europejskiej jest eliminacja najmniej energooszczędnych mieszkań z rynku wynajmu. W konsekwencji z rynku może zniknąć tysiące lokali.

Nowe standardy energetyczne dla budynków

W wielu krajach wprowadzane są nowe regulacje dotyczące minimalnych klas energetycznych budynków. Celem tych regulacji jest ograniczenie emisji CO2 oraz poprawa efektywności energetycznej budynków. Zmiany te oznaczają, że właściciele nieruchomości muszą dostosować swoje budynki do wyższych standardów energetycznych.

Z rynku może zniknąć do 60 000 mieszkań

Przykładem może być Francja. Obecne założenia Unii Europejskiej wskazują, że:

  • od 2025 roku nie będzie można wynajmować lokali i domów z klasą energochłonności „G”,

  • od 2028 roku nie będzie można wynajmować lokali i domów z klasą energochłonności „F”,

  • od 2034 roku nie będzie można wynajmować lokali i domów z klasą energochłonności „E”.

Jacques Baudrier, zastępca burmistrza Paryża dąży do odroczenia zakazu najmu lokali klasy „G” do 2025 roku. Mężczyzna uważa, że wprowadzenie zakazu spowoduje zniknięcie z rynku aż 60 000 mieszkań. Wskazuje na problemy z podażą mieszkań w regionach takich jak Paryż, gdzie już teraz brakuje dostępnych lokali do wynajęcia.

Minimalna klasa będzie podniesiona

W Wielkiej Brytanii planowane jest zaostrzenie przepisów. Minimalna klasa energetyczna ma zostać podniesiona do „C”.

Brytyjski rząd motywuje wynajmujących do modernizacji mieszkań, wprowadzając minimalne standardy energetyczne.

Skargi wynajmujących i kłopoty na rynku wynajmu

W Szkocji od 2030 roku ma obowiązywać powszechny wymóg klasy energetycznej „C”. Dodajmy, że termin ten został przesunięty z powodu skarg wynajmujących oraz kłopotów podażowych rynku najmu.

Mieszkania na wynajem będą droższe

Podniesienie klasy energetycznej budynku często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia kosztownych modernizacji. Mogą to być m.in. wymiana okien, docieplenie ścian, instalacja nowoczesnych systemów grzewczych, wentylacyjnych oraz odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne. Właściciele nieruchomości mogą przerzucić te koszty na najemców w postaci wyższych czynszów.

Są też korzyści

Chociaż wyższy czynsz może być obciążeniem, warto zauważyć, że najemcy również mogą czerpać korzyści z wynajmu mieszkań w budynkach o wyższej klasie energetycznej. Niższe zużycie energii oznacza niższe rachunki za ogrzewanie, klimatyzację i elektryczność. Ponadto, lepsza izolacja i nowoczesne systemy wentylacyjne poprawiają komfort życia, co może być ważnym czynnikiem dla wielu najemców.

Popularne artykuły

Niedziele handlowe w 2023! Kiedy zrobimy zakupy?

Dzięki temu genialnemu trikowi oczyścisz swoje rury w mgnieniu oka!

Koniec z darmowymi zwrotami ubrań online! Ile zapłacimy za kuriera?