Newsy

Nowe, surowsze wytyczne dotyczące prawa jazdy: Wiele osób straci pracę, a ceny wzrosną o 50%!

17 czerwca 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy, których celem jest poprawa bezpieczeństwa. Niestety przez nowe regulacje prace może stracić ponad 20 tysięcy osób.  

 

 

Przewóz osób tylko z polskim prawem jazdy  

17 czerwca 2024 roku w życie wchodzą przepisy, które są elementem ubiegłorocznej nowelizacji prawo o ruchu drogowym. Autorem jest Ministerstwo Cyfryzacji.  

Zakładają one, że usługi taksówkarskie i przewóz osób będą mogły być realizowane wyłącznie przez osoby z polskim prawem jazdy. Po wdrożeniu zmian osoby z zagranicznym prawem jazdy będą mogły prowadzić prywatny samochód, lecz nie będą mogły świadczyć usług przewozowych osób. 

Rząd zdecydował się na wprowadzenie tych surowych wytycznych po doniesieniach o posługiwaniu się jednym prawem jazdy przez kilku cudzoziemców. Ponadto głośno było o nadużyciach popełnianych przez osoby świadczące usługi przewozowe. 

Nowe regulacje mają za zadanie poprawić bezpieczeństwo przewozu osób oraz ułatwić pracę policji. Funkcjonariusze będą mogli jednoznacznie stwierdzić, czy kierujący ma odpowiednie uprawnienia.  

 

Ceny kursów mogą wzrosnąć nawet o 50%  

 Do sprawy odniósł się Michał Konowrocki, dyrektor zarządzający ds. pasażerów w Uber CEE, który udzielił wywiadu dla „Dziennika Gazety Prawnej”. Mężczyzna zakomunikował, że w związku z nowymi przepisami można spodziewać się, że ceny kursów wzrosną około 50%.  

 

Przepisy utrudnią pracę wielu cudzoziemców  

Nowe wytyczne utrudnią pracę wielu cudzoziemców. Będą oni musieli wyrobić nowe prawo jazdy lub zrezygnować z pracy. 

Przypomnijmy, że o polskie prawo jazdy można ubiegać się dopiero po 185 dniach pobytu w kraju. Ponadto konieczne jest potwierdzenie przebywania w tym czasie w Polsce – muszą to być pieczątki w paszporcie. 

Pogłębi się deficyt pracowników  

Szacuje się, że nowe wytyczne spowodują odpływ od 15 do 30% kierowców. Będzie się to przekładało na czas oczekiwania na kurs (zamawiany przez aplikację) oraz cenę. 

Będą surowsze kary  

Ustawa zakłada także zaostrzenie kar dla przedsiębiorców, którzy pośredniczą w przewozach (oraz osób świadczących usługi przewożenia) za naruszanie obowiązków: 

 

  • Prowadzenie biznesu przewozu osób bez wymaganej licencji – 500 000 złotych,  
  • Nieokazanie do kontroli urządzenia z zainstalowaną aplikacją mobilną - 12 000 złotych 

 

Popularne artykuły

Wielkie zmiany dla 30 milionów pracowników! Unia Europejska staje po ich stronie!

6 rzeczy, które prawdopodobnie wciąż robisz źle

Do której godziny można głosować w wyborach?