Dłuższe urlopy dla TYCH rodziców! Będzie obowiązywała zasada "tydzień za tydzień"
Rodzice pewnej grupy dzieci będą mieli prawo do dodatkowego urlopu. Nowe regulacje zawarte są w projekcie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Dłuższy urlop macierzyński
Inicjatorem pomysłu wydłużenia urlopów macierzyńskich dla rodziców wcześniaków jest Fundacja Koalicja. Sprawą zajęło się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Fundacja podkreśla, że przedwczesny poród wiąże się z wieloma kompilacjami i walką o zdrowie i życie dziecka. Jest to bardzo trudy czas dla dziecka, jak i rodziców. Przedstawiciele podkreślają, że tygodnie spędzone przy inkubatorze bezpowrotnie uciekają. Wydłużone urlopy macierzyńskie funkcjonują w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji i Słowenii.
Do ośmiu tygodni urlopu
Portal Business Insider poinformował o szczegółach nowego rozwiązania. Rodzice dzieci, które zostały przedwcześnie urodzone lub które musiały być po porodzie hospitalizowane będą mieli prawo do ośmiu tygodni urlopu.
Zasada "tydzień za tydzień"
W rozwiązaniu tym będzie obowiązywała zasada „tydzień za tydzień”.
Za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu będzie przysługiwał dodatkowy tydzień urlopu.
Portal dotarł do informacji, które wskazują, że jeszcze dłuższy urlop będzie należał się rodzicom dzieci, które zostały urodzone przed 28 tygodniem ciąży lub ważą mniej niż 1000 g.
Urlop będzie płatny
Wydłużony urlop macierzyński będzie w 100% płatny. Prawo do niego będzie należało się zarówno matce, jak i ojcu dziecka.
Rodzice wcześniaków mierzą się z wyzwaniami
Rozpatrywanie zmian w urlopie macierzyńskim dla rodziców wcześniaków wynika z konieczności zrozumienia i wsparcia tych, którzy stają przed wyjątkowymi wyzwaniami. W Polsce, gdzie rocznie rodzi się blisko 23 tysiące wcześniaków, opieka nad tymi maluchami nie kończy się na porodówce.
Rodzice, którzy spędzają tygodnie, a czasami miesiące w szpitalach, potrzebują dodatkowego czasu, aby zadbać o zdrowie i rozwój swoich dzieci. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pod kierownictwem Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, aktywnie rozważa rozwiązania, które mogą wesprzeć właśnie takie rodziny.
Projekt zyskał społeczne poparcie
Podjęcie tematu wydłużenia urlopu macierzyńskiego jest odpowiedzią na rosnące społeczne zapotrzebowanie. Spotkania z przedstawicielami organizacji społecznych i petycja, pod którą podpisało się już ponad 14 tysięcy osób, świadczą o silnej potrzebie zmian.
Rodzice wcześniaków apelują o urlop, który uwzględniałby czas spędzony przez dziecko w szpitalu - okres, który nie może być traktowany jako tradycyjny urlop macierzyński, lecz jako czas intensywnej opieki i wsparcia dla nowonarodzonego dziecka.