1 maja 2024 ma podwójne znaczenie! Mało kto zdaje sobie z tego sprawę
Już jutro (1 maja) obchodzić będziemy zarówno Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy (Święto Pracy), jak i okrągłe 20-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Poznaj genezę obu wydarzeń.
Skąd się wzięło Święto Pracy?
Geneza Święta Pracy sięga już 1886 roku, kiedy to w Chicago odbył się strajk robotników walczących o ośmiogodzinny dzień pracy. Protestujący nie chcieli już katorżniczo pracować po 12 godzin, za małe pieniądze i w niegodnych warunkach.
Strajk został brutalnie stłumiony przez policję, ale cztery lata później, aby upamiętnić wydarzenia w Chicago, dzień 1 maja został wybrany jako święto robotnicze przez obradujący w Paryżu kongres założycielski II Międzynarodówki.
Walka o ośmiogodzinny dzień pracy, godne warunki i wynagrodzenie miała miejsce też w Niemczech i Francji, aż w końcu trafiła do Polski.
W Polsce Święto Pracy obchodzone jest od 1950 roku. Od tamtej pory jest to święto państwowe i dzień wolny od pracy.
20-lecie wejścia do Unii Europejskiej
1 maja, oprócz Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy, obchodzimy także okrągłą, bo 20-stą rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej.
„Od 2004 roku zarówno Polska, jak i Europa przeszły istotne przemiany, które doprowadziły nas do wykorzystania tego, co najlepsze ze wszystkich państw członkowskich. Dziś Polska stanowi mocny filar Europy, a polscy obywatele należą do osób najbardziej wspierających UE” - podkreśla Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.
Co ciekawe, 1 maja 2004 roku nie tylko Polska, ale także Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry przystąpiły do UE.
“O północy 1 maja 2004 roku, Polska stała się członkiem UE. Akcesja była rezultatem długotrwałych wysiłków wielu rządów. Początki tego procesu sięgają zaś pierwszych miesięcy istnienia III RP” - czytamy na stronie gov.pl.
1 maja: Święto kościelne
Warto wiedzieć, że 1 maja katolicy obchodzą święto kościelne. Mowa o dniu patrona ludzi pracy św. Józefa, który został ustanowiony w roku 1955 przez papieża Piusa XII.