Newsy

Blackouty w zimie są możliwe! Niemiecki urząd już ostrzega!

Niemiecki Federalny Urząd Ochrony Cywilnej (BBK) ostrzega przed przerwami w dostawach energii elektrycznej. Według szefa urzędu Ralpha Tieslera obywatele muszą być przygotowani na regionalne i czasowe wyłączenia dostaw zimą.

Możliwe czasowe wyłączenia prądu

Już od kilku miesięcy pojawiają się ostrzeżenia przed możliwymi przerwami w dostawach prądu w wielu europejskich krajach. W wypowiedzi dla „Welt am Sonntag" cytowanej przez portal niemieckiego dziennika „Der Spiegel" Ralph Tiesler oświadczył:

Musimy założyć, że zimą dojdzie do blackoutów. Rozumiem przez to regionalną i czasową przerwę w dostawie prądu".

Przyczyną byłyby nie tylko niedobory energii, ale zdaniem ekspertów także celowe, czasowe wyłączanie przez operatorów w celu ochrony sieci oraz uniknięcia zagrożenia dla całości dostaw.

Nie wszyscy są przygotowani

Tiesler skrytykował fakt, że agencje rządowe nie zawsze są wystarczająco przygotowane na sytuacje kryzysowe, takie jak przerwy w dostawie prądu. Jak zauważył niektóre z gmin i urzędów znajdują się w „naprawdę wzorcowej" sytuacji, ale „inni nie są dostatecznie przygotowani. Jest bardzo różnie". W swojej wypowiedzi dodał:

Ryzyko takiej sytuacji wzrasta od stycznia i lutego, więc musimy wyjść z założenia, że miejscami przez pewien czas będą występowały przerwy w dostawie prądu”.

Ryzyko nieoczekiwanych zjawisk

Szef Federalnego Urzędu Ochrony Cywilnej przestrzegał również:

„ (…) można przewidzieć, że w najbliższych latach Niemcy staną przed wyzwaniami wynikającymi przede wszystkim ze zmian klimatycznych. Częściej będą występować ekstremalne sytuacje pogodowe, z burzami, ulewnymi deszczami, powodziami i wysokim stanem wód, które mogą spowodować znaczne szkody. Albo masowe susze, które sprzyjają pożarom lasów na skalę, jakiej nigdy wcześniej nie widzieliśmy”.

Według szefa BBK więcej ludzi rozumie teraz, że muszą się w większym niż dawniej stopniu przygotować na możliwe katastrofy. To efekt wojny w Ukrainie, rosnących cen energii i groźby jej niedoborów.

Wydany przez Federalny Urząd Ochrony Cywilnej i Pomocy Ofiarom Katastrof poradnik na temat właściwego zachowania się w takich sytuacjach rozszedł się błyskawicznie i obecnie jest wznawiany. Odnotowano także znacznie większą liczbę wejść na stronę internetową BBK.

Popularne artykuły

Ostatni dzwonek dla prawie 3 milionów Polaków! Inaczej czekają kary finansowe!

Noszenie maseczek obowiązkowe! Czy można korzystać z zamienników?

Szukasz lekarza na NFZ? Musisz znać tę stronę!