Trzy zmiany w szkołach! Resort zaplanował rewolucję dla uczniów od września 2024
Już niebawem ruszą konsultacje w sprawie zmian w podstawie programowej. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać w szkołach od 1 września 2024 roku. Co czeka uczniów?
Wrzesień 2024: Trzy zmiany w szkołach!
1. Edukacja Obywatelska zamiast HIT
Szczegóły ujawniła Katarzyna Lubnauer podczas wywiadu dla portalu gazeta.pl. Od września 2024 roku z podstawy programowej zniknie przedmiot HIT – Historia i Teraźniejszość. Zastąpi go przedmiot o nazwie Edukacja Obywatelska.
2. Zajęcia z pierwszej pomocy
W wrześniu 2024 roku do szkół zostaną wprowadzone zajęcia z pierwszej pomocy. 12 godzin zajęć będzie obowiązywało w klasach I-III szkoły podstawowej.
3. Zawężona podstawa programowa
Resort Edukacji chce także zawęzić podstawę programową. Jej nowa forma ma obowiązywać w okresie przejściowym od roku 2024/2025.
Natomiast kompleksowa reforma programowa wejdzie w życie:
- od września 2026/2027 w szkołach podstawowych,
- od września 2028/2029 w szkołach ponadpodstawowych.
Szkoły bez zadań domowych
Przypomnijmy, że od 1 kwietnia 2024 roku obowiązują nowe zasady dotyczące zadawania prac domowych. Resort podkreśla, że głównym założeniem nowych przepisów jest zapewnienie dzieciom prawa do odpoczynku.
- w szkołach podstawowych w klasach I-III - nauczyciel nie zadaje uczniom pisemnych prac domowych oraz praktyczno-technicznym. Wyjątkiem będą ćwiczenia usprawniające motorykę małą,
- w klasach IV-VIII zadania będą nieobowiązkowe i nieoceniane. Nauczyciele będą mogli zadawać prace domowe ale uczniowie nie będą miał obowiązku ich odrabiania.
Koniec z wliczaniem ocen z etyki i religii do średniej!?
Rozporządzenie zakłada również, że w roku szkolnym 2024/2025 ocena z religii i etyki NIE BĘDZIE wliczać się do średniej ocen rocznych. Resort podkreśla, że ma to na celu zapewnienie uczniom takich samych szans w kwestii uzyskiwania średniej ocen.