Dofinansowania

500 plus dla osób niesamodzielnych: Ważna zmiana od 1 marca!

Od 1 marca 2024 roku nastąpią zmiany w przepisach dotyczących świadczeń wypłacanych przez ZUS dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, wynikające z ogłoszenia komunikatu prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Dzienniku Ustaw. Maksymalna kwota świadczenia pozostanie niezmieniona i wynosić będzie 500 zł netto.

Informacja o komunikacie Prezesa ZUS

W Dzienniku Ustaw został opublikowany komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczący kwoty miesięcznej kwalifikującej się do otrzymania świadczenia uzupełniającego.

Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, Prezes ZUS ogłosił, że od 1 marca 2024 r. miesięczna kwota brutto uprawniająca do otrzymania świadczenia uzupełniającego wynosi 2419,33 zł.

Warunki uzyskania świadczenia

Świadczenie uzupełniające, zwane popularnie "500 plus" dla osób niesamodzielnych, jest uzależnione m.in. od sumy wszystkich przyznanych świadczeń pieniężnych finansowanych z funduszy publicznych. Oznacza to, że suma brutto emerytury, renty lub innych świadczeń pieniężnych finansowanych z publicznych źródeł, a także świadczeń z zagranicznej instytucji emerytalno-rentowej, nie może przewyższać ustalonej przez ZUS kwoty.

Aby otrzymać świadczenie, konieczne jest spełnienie następujących warunków:

  • wiek co najmniej 18 lat,
  • przebywanie na stałe w Polsce,
  • posiadanie odpowiedniego orzeczenia lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej ds. inwalidztwa i zatrudnienia.

ZUS nie automatycznie przyznaje świadczenia uzupełniającego, konieczny jest wniosek (formularz ESUN). W przypadku braku orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub ważnego orzeczenia o zaliczeniu do I grupy inwalidów (wydanego przed 1 września 1997 r. przez komisję lekarską ds. inwalidztwa i zatrudnienia), do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia na druku OL-9, dokumentację medyczną oraz inne dokumenty istotne dla wydania orzeczenia.

Obowiązki beneficjentów

Osoby otrzymujące "500 plus" dla niesamodzielnych są zobowiązane do powiadomienia ZUS o wszelkich zmianach, które mogą wpłynąć na prawo do świadczenia uzupełniającego lub jego wysokość.

Popularne artykuły

Jaka dawka tych produktów jest w stanie cię zabić?

Czy mikrofale szkodzą żywności i zdrowiu człowieka? Odpowiedź nie jest taka oczywista

Wykorzystaj chusteczki dla dzieci podczas PORZĄDKÓW!