Jak dostać zwrot podatku szybciej? Skarbówka skróci czas oczekiwania aż o połowę!
Nadszedł czas rozliczania PIT-ów za poprzedni rok. Wielu podatników oczekuje więc dodatkowej gotówki w postaci zwrotu podatku. Co zrobić, aby pieniądze na konto trafiły jak najszybciej?
Zwrot podatku: Jakie są terminy? Jak dostać zwrot szybciej?
Zwrot nadpłaty podatku teoretycznie powinien nastąpić tym szybciej, im szybciej złożymy deklarację podatkową. Jest to jednak umowna zasada, bo niezależnie od terminu złożenia PIT-u, Urząd Skarbowy ma jasno określony przedział czasowy na zwrot podatku.
Warto wiedzieć, że czas, jaki Urząd Skarbowy ma na zwrot nadpłaconego podatku zależy głównie od tego, w jaki sposób złożymy deklarację Podatkową.
Okazuje się bowiem, że złożenie PIT-u za pomocą środków komunikacji elektronicznej, Urząd Skarbowy skraca aż o połowę czas na zwrot podatku.
Terminy zwrotu podatku:
- 45 dni w przypadku złożenia deklaracji podatkowej drogą online,
- 90 dni przypadku złożenia deklaracji podatkowej w sposób tradycyjny,
- 30 dni w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny, którzy składają zeznanie za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Jak Urząd Skarbowy zwróci nadpłatę podatku?
Nadpłata podatku zostanie zwrócona albo na konto bankowe podane Urzędowi Skarbowemu, albo przekazem pocztowym.
Jeśli podatnik nie podawał wcześniej numeru konta lub numer uległ zmianie, należy wpisać odpowiednie informacje w części V formularza PIT-36 lub części N formularza PIT-37.
Jeśli podatnik nie poda numeru konta lub go nie posiada, nadpłata podatku zostanie zwrócona przekazem pocztowym, jednak kwota nadpłaty będzie pomniejszona o koszty przekazu pocztowego.
Jak rozliczyć PIT online?
PIT za 2023 rok można łatwo rozliczyć online dzięki usłudze Twój e-PIT.
Urząd Skarbowy sam przygotował nasze zeznania, które są dostępne od 15 lutego na stronie www.podatki.gov.pl w serwisie e-Urząd Skarbowy.
Konieczne jest zalogowanie się do systemu, wybranie odpowiedniego formularza i przejrzenie informacji podatnika i rozliczenia - jeśli wszystko się zgadza, wystarczy zatwierdzić deklarację. Zeznanie można jednak modyfikować - zaznaczyć przysługujące nam ulgi, wpisać aktualny numer konta do zwrotu podatku, itd. Możemy zmienić lub po raz pierwszy wskazać Organizację Pożytku Publicznego, której chcemy przekazać swoje 1,5 proc. podatku.