Prawo

Zdrada a podział majątku wspólnego: Kontrowersyjne orzeczenie Sądu Najwyższego!

W przestrzeni publicznej często pojawia się przekonanie, że majątek wspólny małżonków w przypadku rozwodu dzielony jest po równo. Są jednak sytuacje, gdzie uzasadnionym jest nierówny podział majątku. Tak wstępnie zadecydował Sąd Najwyższy w sprawie małżeństwa posiadającego wspólne gospodarstwo.

Zdrada a podział majątku

W polskim prawie ani zdrada, ani orzeczenie o winie przy rozwodzie nie ma wpływu na podział majątku. Niedawne orzeczenie Sądu Najwyższego jednak zaprzecza tej tezie. 

Rozwód z powodu niewierności

Po 10 latach małżeństwa para postanowiła się rozwieść, a powodem była między innymi niewierność żony - opisuje sytuację next.gazeta.pl.

Zanim mężczyzna wziął ślub, posiadał już gospodarstwo rolne otrzymane od rodziców. Wtedy jeszcze wchodziło ono więc w skład jedynie jego majątku. Niedługo przed rozwodem mężczyzna postanowił jednak rozszerzyć wspólność małżeńską i tak gospodarstwo stało się wspólnym majątkiem obu małżonków.

Różny podział majątku pomimo zdrady?

W trakcie rozwodu Sąd Rejonowy w Łęczycy uznał, że udziały w majątku wspólnym obu małżonków są równe. Zasądził, że gospodarstwo trafi w ręce mężczyzny, jednak ma on spłacić swoją byłą żonę (202 470 zł). 

Ten wyrok utrzymał Sąd Okręgowy w Łodzi, stwierdził również, że nie wystąpiły przesłanki, aby zasądzić nierówny podział majątku. Uznano również, że wina o rozpadzie małżeństwa nie ma żadnego znaczenia przy jego podziale.

Mężczyzna jednak nie dał za wygraną i sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. 

Sąd Najwyższy ma inne zdanie

Sąd Najwyższy przyznał, że zgodnie z prawem oboje małżonków ma prawo do podziału majątku w równym stopniu, jednak od tej reguły są wyjątki.

Odstępstwo od tej zasady przewidziano w art. 43 § 2 zd. 1 k.r.o., stanowiącym, że z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku" - stwierdził SN.

Sąd uzasadnił, że małżonek, który jest niewinny rozpadowi swojego małżeństwa (żona dopuściła się zdrady), oprócz konsekwencji utraty małżeństwa i dolegliwych następstw osobistych i społecznych rozwodu, ponosi także dodatkowe konsekwencje w postaci utraty połowy swojego majątku.

Sąd Najwyższy postanowił więc o przekazaniu tej sprawy do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Okręgowy. 

Popularne artykuły

Jeśli przeglądasz aktualności na Facebooku naciśnij...

Kiedy będzie można ściągnąć maseczki? Minister zdrowia poda datę dziś lub jutro

Zachowaj smak lata w słoiku! Pyszna sałatka na zimę z trzech warzyw. Poznaj przepis!