Prawo

Dodatkowe badania lekarskie dla wszystkich kierowców! Zmiany w prawie jazdy 2024 nie tylko dla seniorów

Na ten moment zawodowi kierowcy i instruktorzy mają obowiązek poddawania się badaniom psychologicznym skierowanym na prowadzenie pojazdu po 60. roku życia. Wiele wskazuje na to, że niebawem obowiązek ten obejmie wszystkich seniorów, którzy chcą zachować prawo do prowadzenia pojazdu. Poznaj szczegóły.

Obowiązkowe badania psychologiczne dla seniorów

W Unii Europejskiej trwa proces wprowadzania przepisów, które pod lupę biorą stan zdrowia kierowców w sędziwym wieku. Zapowiedzi wskazują na to, że osoby powyżej 65. roku życia będą musiały poddać się badaniom psychologicznym, których celem będzie upewnienie się, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do prowadzenia przez nich pojazdów.

Oprócz określenia funkcji psychologicznych, niezbędnych do prowadzenia samochodu, takich jak skupienie i koncentracja, pod lupę wzięte zostaną także inne ważne kwestie zdrowotne: wzrok, refleks, precyzja, czas reakcji i wiele innych.

Badania obowiązkowe dla wszystkich kierowców

Na początku dyskusji na ten temat Unia Europejska zaproponowała, aby senior powyżej 65. roku życia otrzymywał prawo jazdy jedynie na 5 lat. Z tego pomysłu zrezygnowano jednak z powodu licznych sprzeciwów.  

Wprowadzone jednak zostaną przepisy mówiące, że każdy kierowca, który będzie miał wydawane, wydawane ponownie lub przedłużane prawo jazdy (co 15 lat), będzie przechodził badania psychologiczne i lekarskie.

Kiedy wspomniane zmiany wejdą w życie?

Obecnie reforma przepisów dotyczących badań psychologicznych dla kierowców jest w formie projektowania. Wiadomo jednak, że nowe przepisy wejdą w życie jeszcze w 2024 roku. Konkretnej daty, jak do tej pory, nie podano. 

 Co ile lat trzeba wymieniać prawo jazdy?

Od 2013 roku bezterminowe prawo jazdy nie obowiązuje. Od tamtej pory każdy wydany dokument posiada datę ważności - maksymalnie 15 lat. Po tym okresie kierowca zobowiązany jest do przejścia badań lekarskich.  

Osoby, które zdobyły prawo jazdy wcześniej i nie ma na nich terminu ważności i tak będą musiały wymienić je na nowe. Do 2033 roku już żaden kierowca nie będzie mógł mieć bezterminowego prawa jazdy. 

Popularne artykuły

Świetny sposób na kaszel

Wpadki ubraniowe. Większość z nich widzimy na co dzień. Jak ich uniknąć?

Ważne zmiany w ZUS - Masz 14 dni na założenie tego konta!