Biznes i finanse

Uwaga Właściciele Kredytów! Jest decyzja ws. stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła w komunikacie środowym, że utrzymuje stopy procentowe NBP na dotychczasowym poziomie, co zgodne jest z prognozami ekonomistów.

Decyzje dotyczące stóp procentowych

W środę zakończyło się dwudniowe posiedzenie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej. RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, przedstawiając konkretne wartości dla poszczególnych stóp:

  • stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej,
  • stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej,
  • stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej,
  • stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej,
  • stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.

Główna, referencyjna stopa procentowa NBP od 5 października 2023 roku wynosi 5,75 proc. W ubiegłym roku spadła łącznie o 100 punktów bazowych.

Perspektywy na przyszłość

Według niektórych ekonomistów do kolejnych obniżek może dojść najwcześniej w marcu. Pojawiają się również przypuszczenia, że możliwości obniżek pojawią się w ostatnim kwartale tego, albo dopiero w przyszłym roku.

Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie.

Jednocześnie w komunikacie po ostatnim posiedzeniu dodano, że dalsze kroki podejmowane przez Radę będą uzależnione od nowych informacji dotyczących perspektyw inflacyjnych oraz aktywności gospodarczej.

Wpływ sytuacji krajowej i międzynarodowej na inflację

Zgodnie z zawartą w komunikacie informacją, ocena Rady opiera się na danych wskazujących, że mimo widocznego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają na niskim poziomie. W warunkach osłabionej koniunktury i malejącej presji inflacyjnej za granicą, ten stan rzeczy wpływa na kształtowanie się niższej inflacji w kraju.

Raty kredytów bez większych zmian

Utrzymanie głównej stopy procentowej NBP na obecnym poziomie oznacza, że maksymalne oprocentowanie kredytów konsumenckich pozostanie na poziomie 18,5% w skali roku. Raty kredytów mogą jednak ulegać zmianom w związku z wahaniem stawki WIBOR, która aktualnie pozostaje na podobnym poziomie, co znaczy, że w zależności od kwoty kredytu, miesięczna rata zmniejszy się zaledwie od 2 zł do 26 zł.

Popularne artykuły

Dzień Pracownika Ochrony: Czy Wiesz Jak Ważna Jest Ich Rola?

Dostaniemy nawet 5 tys. zł za gromadzenie deszczówki. Kto może się starać o dofinansowanie?

Ile razy w życiu można przetrwać złamane serce? Odkrywanie siły emocjonalnej