Dom

Dostaniemy nawet 5 tys. zł za gromadzenie deszczówki. Kto może się starać o dofinansowanie?

W tym roku pogoda nas nie rozpieszcza. Najpierw zmagaliśmy się z suszą, teraz natomiast sytuacja się odwróciła i nie możemy sobie poradzić z ulewami i zbyt obfitym opadami. Nie wszystkie domy czy posesje są przystosowane i mają możliwości do łapania deszczówki. Dzięki programowi „Moja woda” ma się to natomiast zmienić. Jego celem jest zwiększenie retencji wody na terenach prywatnych posesji oraz rozdysponowanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej.



Nowy program wspierający

Program „Moja woda” został przygotowany przez resort klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i ma pomóc on oraz zachęcić osoby posiadające prywatne posesje do łapania i wykorzystywania wody opadowej w przydomowych celach. Program ten ma wejść w życie od 1 lipca 2020 r. i ma trwać do 2024 r. Jego budżet natomiast opiewa na kwotę 100 mln zł. Wnioski będzie można składać w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska.


Środki na łapanie deszczówki

Program „Moja woda” ma za zadanie wspomóc właścicieli nieruchomości w retencji, wyłapywaniu i wykorzystywaniu wody z opadów deszczu w celach przydomowych. Chodzi o to, aby taka woda nie trafiała do kanalizacji czy rowów odwadniających, ponieważ można ją wykorzystać do podlania trawnika, ogrodu czy umycia samochodu.

W ramach tego programu można wnioskować o refundację kosztów, jakie poniosło się w związku z zakupem, montażem i uruchomieniem instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie swojej nieruchomości. Jest to jednorazowa pomoc, która może wynieść maksymalnie 5 tysięcy dla jednego domu jednorodzinnego, jednak nie może przekroczyć ona 80% kosztów kwalifikowanych do tej inwestycji. We wniosku można ująć wydatki, które ponieśliśmy na ten cel dopiero od 1 czerwca 2020 r.


Czy są koszty kwalifikowane?

Koszty kwalifikowane w tym wypadku to zakup przewodów odprowadzających wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej. Zalicza się do nich również kupno podziemnych lub nadziemnych zbiorników retencyjnych, instalacji rozsączajacych oraz elementów do nawadniania terenów zielonych.

O dofinansowanie z tego programu można się również starać, jeśli mamy zamiar wybudować na swojej posesji oczko wodne. Fundusze z programu mogą pokryć zakup nadziemnych otwartych zbiorników retencyjnych od dwóch tysięcy litrów pojemności oraz nadziemnych zamkniętych zbiorników retencyjnych będzie to powyżej 1 tys. litrów.


Popularne artykuły

Tego sposobu na SPIERZCHNIĘTE USTA na pewno nie znałaś!

Przełom w sprawie rozwodu Martyny Wojciechowskiej i Przemka Kossakowskiego!

Rządowa aplikacja na celowniku hakerów! Zagrożone konta milionów Polaków!