Dobre wieści dla emerytów! Nadchodzi dodatkowy przelew minimum 1783 zł!
Już niebawem emeryci otrzymają zastrzyk gotówki. Rząd wypłaci trzynastą emeryturę. Jaka będzie jej wysokość w 2024 roku?
Ile wyniesie trzynastka w 2024 roku?
Mimo objęcia władzy przez nową partię świadczenia trzynastej i czternastej emerytury będą nadal wypłacane.
Przypomnijmy, że 13. i 14. podlegają pod coroczną waloryzację. Wysokość trzynastki zależna jest od poziomu najniższego świadczenia emerytalnego. Jej wysokość będzie równa wysokości najniższej emerytury (ustalonej na dzień 1 marca 2024 roku). Prognozy wskazują, że waloryzacja wyniesie w tym roku 12.3%. W związku z tym najniższe świadczenie wyniesie minimum 1783,82 złotych brutto.
Od tej kwoty należy odliczyć:
-
9 proc. składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz
-
12 proc. podatku dochodowego.
Trzynasta emerytura zostanie wypłacona seniorom w kwietniu (razem z kwietniową emeryturą).
Ważne informacje
Warto przypomnieć, że świadczenie jest wolne od potrąceń (zajęć komorniczych).
Trzynasta emerytura nie wlicza się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
Należy podkreślić, że aby otrzymać świadczenie nie trzeba składać wniosków. Wypłata czternastej emerytury w bieżącym roku została zagwarantowana ustawowo.
Rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził "trzynastkę" jako dodatkowe roczne świadczenie dla emerytów i rencistów w 2019 roku. Świadczenie to obejmuje blisko 10 milionów osób i jest wypłacane corocznie wiosną.
Proces waloryzacji emerytur
Waloryzacja emerytur odbywa się corocznie w marcu i bazuje na wskaźnikach inflacyjnych z roku poprzedniego. GUS uwzględnia średnioroczną inflację konsumencką oraz tzw. „inflację emerycką" czyli wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów. Wybierany jest ten, który jest bardziej korzystny dla emerytów.
Do wskaźnika waloryzacji dodawane jest także 20 procent realnego wzrostu płac w roku poprzedzającym. Jeżeli ten wzrost jest ujemny, nie jest brany pod uwagę, a emerytury i renty są waloryzowane o równowartość "inflacji emeryckiej." Działania te mają na celu zrekompensowanie wzrostu kosztów życia i poprawę sytuacji finansowej osób na emeryturze.