Newsy

To koniec celibatu księży? Przedstawiciel Watykanu szokuje w wywiadzie!

Wokół Watykanu, a właściwie wypowiedzi jednego z przedstawicieli Kościoła, zrobiło się ostatnio bardzo głośno. Abp Malty Charles Scicluna, doradca papieża, wyznał, że w Kościele rozważa się zezwolenie na zawieranie małżeństw przez księży. Czy to oznacza koniec celibatu? Poznaj szczegóły.

Wypowiedź abp Charles Scicluna o celibacie

Abp Malty Charles Scicluna w rozmowie z “Times of Malta” poruszył dość kontrowersyjny temat, celibat księży. Stwierdził, że już czas, aby przedyskutować tę kwestię i “podjąć decyzję w tej sprawie”.

 Kościół powinien rozważyć rewizję zasad, aby umożliwić księżom zawieranie małżeństw - uważa abp Malty. 

Dodał, że rozmawiał już na ten temat także w Watykanie. Ostateczna decyzja o tym, czy znieść celibat, czy nie, należy jednak do papieża Franciszka.

Jak miałoby wyglądać zniesienie celibatu?

W wywiadzie dla “Times of Malta” abp Charles Scicluna zaznaczył, że księża mogliby mieć opcję wejścia w związek małżeński. Dodał, że małżeństwo dla księży było opcjonalne w pierwszym tysiącleciu istnienia Kościoła.

- Dlaczego mielibyśmy stracić młodego człowieka, który byłby świetnym księdzem, tylko dlatego, że chciał się ożenić? - pyta abp Scicluna. - Traciliśmy dobrych księży tylko dlatego, że wybierali małżeństwo

“Mężczyzna musi wybierać”

- Mężczyzna może dojrzewać, angażować się w związki, kochać kobietę. W obecnej sytuacji musi wybierać między nią a kapłaństwem, a niektórzy księża radzą sobie z tym, potajemnie angażując się w związki - zaznacza. 

Dodał też, że z takich związków rodzą się dzieci. Przyznał, że jest to rzeczywistość, która ma miejsce na całym świecie. 

- To globalna rzeczywistość. To nie dzieje się tylko na Malcie. Wiemy, że na całym świecie są księża, którzy również mają dzieci i myślę, że na Malcie też są tacy, którzy mogą je mieć - dodaje w rozmowie z "Times of Malta".

Od kiedy obowiązuje celibat w Kościele Katolickim?

Celibat księży w Kościele Katolickim został formalnie ustanowiony w XI wieku. Decyzja ta została podjęta na II Soborze Laterańskim w 1139 roku, który zakazał księżom zawierania małżeństw i nakazał żyć w celibacie. Wcześniej, w praktyce Kościoła w różnych okresach i regionach, były różne podejścia do kwestii małżeństwa duchownych.

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa nie istniały ścisłe reguły dotyczące celibatu kapłańskiego. Księża i biskupi mogli zawierać małżeństwa, a celibat był raczej kwestią indywidualnego wyboru. Jednak już od IV wieku na różnych synodach lokalnych pojawiały się zalecenia dotyczące celibatu, szczególnie w odniesieniu do biskupów i wyższego duchowieństwa.

Popularne artykuły

Trzy scenariusze na rozwój koronawirusa w sezonie jesienno-zimowym

Czy Polsce grozi blackout? Branża spożywcza pełna obaw!

Zabezpiecz swój bagaż przed lotem