Podatki

Koniec samowolki deweloperów! Nowe przepisy od kwietnia 2024!

W mediach społecznościowych coraz częściej można się natknąć na ogłoszenia sprzedaży lub wynajmu mieszkań, które są klitkami nie mieszczącymi nawet łóżka. Nowe regulacje prawne mają ukrócić ten proceder deweloperów. Zobacz, co się zmieni.

Mikrokawalerki sprzedawane jako lokale użytkowe

W Polski prawie od dawna jest zapis mówiący o tym, że lokal mieszkalny musi mieć przynajmniej 25 metrów kwadratowych powierzchni. Wielu deweloperów omijało jednak ten zapis sprzedając i wynajmując mikroapartamenty nie jako lokale mieszkalne, ale jako lokale użytkowe.

W przypadku lokali użytkowych nie ustalono bowiem minimalnej powierzchni. To w najbliższej przyszłości ma się zmienić.

Ujednolicenie przepisów. Zmiany od 1 kwietnia 2024 roku

Ustawodawca postanowił więc ujednolicić przepisy dla lokali mieszkalnych i użytkowych. Od 1 kwietnia 2024 roku minimalna dopuszczalna powierzchnia będzie dotyczyć także lokali użytkowych.

Deweloperzy wciąż mają jednak w rękawie pewnego asa. Okazuje się bowiem, że wystarczy dopełnić pewnych formalności, aby budować klitki także po wejściu w życie nowych przepisów.

Jeśli inwestor zdąży z formalnościami, to będzie mógł budować klitki

Jak donosi “Dziennik Gazeta Prawna” inwestorzy mogą stosować dotychczasowe uregulowania, jeśli "zdążą oni przed 1 kwietnia 2024 roku złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, wniosek o zatwierdzenie projektu zagospodarowania lub projektu budowlanego albo dokonać zgłoszenia budowy".

Okazuje się więc, że nowe przepisy dotkną tylko tych inwestorów, którzy przed 1 kwietnia 2024 roku nie będą posiadać pozwolenia na budowę lub "nie dokonają zgłoszenia budowy, w odniesieniu do którego do wyżej wymienionej daty upłynie termin na wniesienie sprzeciwu lub zostanie wydane zaświadczenie braku podstaw do wniesienia sprzeciwu".

Ta zawiłość przepisów może sprawić, że inwestorzy będą o wiele bardziej spieszyć się z budową mikrokawalerek, które mają mniej niż 25 metrów kwadratowych. 

Niektóre mieszkania wciąż mogą mieć mniejsza powierzchnię 

Co więcej, ustawodawca dopuścił możliwość utworzenia lokalu, który ma mniej niż 25 mkw. Taki lokal może powstać pod warunkiem, że znajduje się on na pierwszej lub drugiej kondygnacji nadziemnej budynku i ma bezpośredni dostęp z ulicy - przypomina “Dziennik Gazeta Prawna”. 

Popularne artykuły

Umowa o pracę na czas określony - Co zmieni się w sierpniu 2022 roku?

Zakaz strojów kąpielowych w "niebezpiecznych" kolorach! Czy Polska podąży śladem Wielkiej Brytanii?

6 sprawdzonych metod na suche i łamliwe końcówki włosów!