Newsy

Umowa o pracę na czas określony - Co zmieni się w sierpniu 2022 roku?

Projekt Nowelizacji Kodeksu Pracy przewiduje zmiany w zakresie umów o pracę na czas określony. Celem modyfikacji jest zrównanie sytuacji pracowników zatrudnionych na podstawie umów na czas określony i nieokreślony. Co zmieni się w 2022 roku?

Zmiany zostały opublikowane w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Nowe przepisy mają zostać wdrożone do sierpnia 2022 roku, tak jak przewidują przepisy unijne.

Zdaniem Unii Europejskiej polskie przepisy dotyczące wypowiadania umów na czas określony są niezgodne z przepisami unijnymi i z wyrokiem TSUE w sprawie C–38/13 Nierodzik.

Komisja Europejska zauważa nierówne traktowanie pracowników zatrudnionych na umowach o pracę na czas określony, a pracowników zatrudnionych na umowach na czas nieokreślony.

Głownie chodzi o uregulowanie trzech kwestii: braku możliwości ubiegania się o przywrócenie do pracy, braku obowiązku konsultacji związkowej, braku obowiązku uzasadnienia wypowiedzenia umowy na czas określony.

Przypomnijmy, że Przepisy Kodeksu Pracy powinny również zostać dostosowane do unijnej dyrektywy work-life balance.

 

Umowa o pracę na czas określony – Co się zmieni?

  • Pierwszą zmianą jest wymóg uzasadniania przez pracodawcę zwolnień osób zatrudnionych na czas określony

      „W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony, lub umowy zawartej na czas nieokreślony, lub o                rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy." –              czytamy  w projekcie.

  • Zmiany przewidują także obowiązek pisemnego zawiadomienia przez pracodawcę o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas określony reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową.

  • Nowelizacja przewiduje również możliwość orzeczenia przez sąd o bezskuteczności wypowiedzenia, a gdy umowa uległa rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu. 
  • Firmy będą musiały informować zatrudnionych o oferowanych szkoleniach i płacić za te, które są obowiązkowe i niezbędne do wykonywania zadań na danym stanowisku. Pracodawcy prawdopodobnie będą zobowiązani do opłacenia kosztów uzyskiwania uprawnień zawodowych.

  • Zmiany przewidują również możliwość wystąpienia pracownika do pracodawcy raz w roku o zawarcie z nim umowy stałej. W przypadku odmowy pracodawca będzie musiał uzasadnić swoją decyzję. Celem tej zmiany jest ułatwienie dochodzenia ewentualnych roszczeń z tytułu dyskryminacji. 

 

  • Według nowych zasad firmy nie będą mogły zabraniać pracownikom podejmowania równolegle zatrudnienia w innych przedsiębiorstwach (poza regulacją antykonkurencyjną).

 

  • Nowelizacja zakłada również wdrożenie przepisów europejskiej płacy minimalnej oraz zatrudniania poprzez platformy internetowe (typu Uber).

 

 

Popularne artykuły

Nie żyje Emilian Kamiński!

Dostałaś taki komunikat od „policji”? Nigdy nie wpłacaj pieniędzy! To kolejny przekręt

Jak przedłużyć działanie długopisu?