Prawo

Nowy projekt w sprawie cen prądu! Jakie zmiany czekają odbiorców od 1 stycznia 2024?

Koalicja rządząca przedstawia nowy projekt legislacyjny, który ma na celu zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła. Zmiany, zaplanowane na wejście w życie od 1 stycznia 2024 roku, wprowadzą istotne modyfikacje w polityce cenowej i regulacjach dotyczących produkcji energii elektrycznej. Jakie dokładnie zmiany czekają odbiorców? Oto kluczowe punkty nowego projektu!

Ambitny Plan na 6 Miesięcy

Nowy projekt legislacyjny zakłada zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła na poziomie obowiązującym w 2023 roku. Ta inicjatywa ma obowiązywać przez pierwsze półrocze 2024 roku, co według ekspertów jest nie tylko wyzwaniem, ale także szansą na stabilizację rynku energetycznego. Koszt mrożenia cen szacowany jest na imponującą kwotę 16,5 miliarda złotych.

Ceny Prądu

Podstawą dla odbiorców energii elektrycznej jest utrzymanie obecnych cen do końca czerwca 2024 roku. Warto zaznaczyć, że w projekcie ustawy zaproponowano istotne zmiany w limitach zużycia dla odbiorców uprawnionych. Nowe limity, zgodnie z projektem, mają wynosić pięćdziesiąt procent dotychczas przyjętych limitów zużycia dla tej grupy odbiorców. Projekt ustawy zakłada, że w ramach limitów cena maksymalna to 412 zł/MWh. Cena maksymalna dla tych, którzy przekraczają limity, wyniesie 693 złotych za MWh.

Ceny Gazu

W przypadku cen paliw gazowych, projekt zakłada stabilizację cen, ale jednocześnie utrzymanie wsparcia dla gospodarstw domowych o niskich dochodach. To podejście ma na celu ochronę najbardziej potrzebujących przed ewentualnymi wzrostami kosztów.

Ceny Ciepła

W obszarze cen ciepła, nowa ustawa przewiduje utrzymanie mechanizmów ograniczających wysokość cen do końca czerwca 2024 roku. Wsparcie dla odbiorców, zwłaszcza w gospodarstwach domowych, zostanie utrzymane na poziomie zatwierdzonym przez Prezesa URE na 2022 rok.

Obligacje Giełdowe Powracają

Projekt wprowadza z powrotem obowiązek sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej na giełdach towarowych, znane jako "obliga". To podejście ma na celu ograniczenie ewentualnych wzrostów cen energii na rynku hurtowym, nie wynikających z fundamentalnych czynników wpływających na koszt wytworzenia.

Nowe Zasady dla Elektrowni Wiatrowych

Projekt przewiduje liberalizację zasad budowy elektrowni wiatrowych, eliminując regułę 10 H, która wcześniej ograniczała rozwój farm wiatrowych. Lokalizacja nowych elektrowni będzie teraz zależała od mocy emitowanego hałasu, z większą odległością dla tych generujących większy hałas.

Walka z Ubóstwem Energetycznym

Projekt zakłada zwiększone wsparcie dla osób najuboższych w celu eliminacji ubóstwa energetycznego. Dodatek osłonowy na pierwsze półrocze 2024 roku został zwaloryzowany o urzędowo potwierdzony wskaźnik inflacji w 2022 roku wynoszący 14,4%.

Skąd środki na finansowanie?

Środki na finansowanie wsparcia odbiorców mają pochodzić z Funduszu COVID-19, zasilanego m.in. z gazowej składki na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny za 2022 rok. Jednak, jak zauważają eksperci, wprowadzenie nowych regulacji może stworzyć wyzwania dla różnych sektorów, zwłaszcza dla przedsiębiorstw energetycznych.

Popularne artykuły

Serwetkowe trio

Pluszaki - jak często je pierzesz? Niektórzy nie robią tego w ogóle…

Kalendarz potraw wigilijnych. Co kiedy ugotować?