Dlaczego nie wolno mieszać komuś herbaty?
Czy znacie wszystkie przesądy na temat picia kawy i herbaty? Jeśli nie, to koniecznie przeczytajcie ten artykuł. Dzięki temu będziecie wiedzieć, czego unikać przy wspólnym stole i jakie zachowanie może zostać odebrane za nietaktowne.
Przesądy na temat picia kawy i herbaty
Niewiele osób wie, ale na istnieje wiele przesądów związanych z przygotowywaniem i piciem kawy oraz herbaty. Jeden z nich jest szczególnie ważny, jednak wrócimy do niego później.
W pierwszej kolejności poznaj najbardziej popularne przesądy na temat przygotowywania i picia kawy i herbaty.
Kierowanie ucha filiżanki
W niektórych regionach istnieje przesąd, że kierunek, w którym zwrócone jest ucho filiżanki do herbaty lub kawy, może mieć znaczenie. Na przykład, jeśli ucho filiżanki jest zwrócone w stronę kogoś z obecnych przy stole, może to oznaczać, że ta osoba będzie miała szczególne powodzenie lub nieszczęście.
Nie przekazywanie filiżanki z ręki do ręki
W niektórych kulturach uważa się, że przekazywanie filiżanki herbaty lub kawy bezpośrednio z ręki do ręki może prowadzić do nieporozumień lub kłótni między osobami, które to robią.
Znaczenie liczby osób przy stole
W niektórych tradycjach uważa się, że liczba osób pijących kawę lub herbatę przy jednym stole może mieć szczególne znaczenie. Na przykład, niektóre przesądy mówią, że nierówne liczby są lepsze dla szczęścia niż parzyste.
Ostrożność z pierwszym łykiem
W niektórych miejscach istnieje przesąd, że pierwszy łyk herbaty lub kawy powinien być wypity ostrożnie, aby uniknąć niepowodzeń lub złego szczęścia.
Oprócz tego warto znać także takie przesądy, jak:
- Dodawanie najpierw mleka, a potem cukru może przynieść pecha w miłości
- Gdy sznurek z torebki herbaty wpadnie do wody, może oznaczać stratę.
- Nierozpuszczony cukier na dnie kubka wskazuje na posiadanie cichego wielbiciela,
- Rozlanie gorącego napoju oznacza, że czeka nas coś dobrego.
- Rozsypana herbata lub kawa to zapowiedź niespodziewanych gości.
Mieszanie czyjejś herbaty lub kawy
Ludowy przesąd mówi także o tym, aby podać komuś herbatę, nie mieszać jej. Chyba, że ma się jasne pozwolenie od danej osoby.
Powszechnie wierzy się bowiem, że zamieszanie czyjejś herbaty, kawy, czy innego napoju, może przynieść wam obojgu pecha. Co więcej, przesąd ten zapewne wziął się z faktu, że podając herbatę mężowi lub żonie, często ta druga strona narzekała, że herbata jest zbyt słodka lub zbyt gorzka. To z kolei kończyło się nieporozumieniem.
Ludowe wierzenia mówią więc o tym, aby nie mieszać napoju szczególnie partnerowi.