To koniec religii i HiT-u w szkołach? Kiedy nastąpi zmiana?
Gdy do szkół wprowadzano Historię i Teraźniejszość wraz z podręcznikiem do tego przedmiotu, wiele osób w Polsce wyraziło swój sprzeciw. Koalicja Obywatelska w swoim programie “100 konkretów” zawarła punkt, który wskazuje na koniec HiT w szkołach. Podobnego zdania są posłowie i posłanki Lewicy. Poznaj szczegóły.
Historia i Teraźniejszość wycofana ze szkół?
Kolacja Obywatelska w swoim wykazie 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów zawiera punkt dotyczący przedmiotu Historia i Teraźniejszość.
Jeśli dojdzie do objęcia władzy przez obecną opozycję, przedmiot ten rzeczywiście może więc zniknąć z planów lekcji uczniów.
“Odpolitycznimy szkoły. Natychmiast wycofamy przedmiot HiT. Wprowadzimy praktyczne, a nie ideologiczne podstawy programowe i podręczniki, tworzone i zatwierdzane przez ekspertów i nauczycieli praktyków w Komisji Edukacji Narodowej, a nie przez polityków.” - brzmi postulat Kolacji Obywtaelskiej.
Koniec HiT i religii? Stanowisko Lewicy
Głos w sprawie edukacji zabrała także Lewica, a konkretniej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Zapowiedziała, że jeśli władze przejmie nowy rząd, z planów lekcji zniknie nie tylko Historia i Teraźniejszość, ale także religia. Przypomniała także o 20-procentowej podwyżce dla nauczycieli.
“Jedną z pierwszych decyzji nowego rządu będzie decyzja o 20-proc. podwyżkach dla nauczycieli i nauczycielek. Wycofamy lekcje HiT-u, wycofamy ideologię ze szkół, wycofamy lekcje religii" - mówiła posłanka.
Reforma edukacji
W spisie 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów, w sprawie edukacji pojawia się więcej postulatów:
- Podniesiemy wynagrodzenia nauczycieli o co najmniej 30%. Nie mniej niż 1500zł brutto podwyżki dla nauczyciela. Wprowadzimy stały system automatycznej rewaloryzacji. Przywrócimy autonomię i prestiż zawodu nauczyciela – mniej biurokracji, większa niezależność w doborze lektur, rozszerzaniu tematów.
- Uwolnimy nasze dzieci od ciężkich plecaków – w każdej szkole postawimy indywidualne szafki dla dzieci, a każdy podręcznik będzie miał wersje elektroniczną.
- W ciągu pierwszych 100 dni rozpoczniemy proces przechodzenia polskiej edukacji na system 1 zmianowy. Od 1 września 2025 wszystkie polskie szkoły podstawowe będą działały w takim systemie.
- Zlikwidujemy prace domowe w szkołach podstawowych. Wprowadzimy szeroką ofertę bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych w szkole. Przeznaczymy dodatkowe pieniądze na zajęcia rozwijające zdolności uczniów i wyrównujące szanse, sport, rozwijanie zainteresowań. Zapewnimy pomoc w szkole zamiast korepetycji w domu.
- Wzmocnimy autonomię uczelni i zabezpieczymy apolityczność szkół wyższych poprzez zwiększenie finansowania nauki i poprawę transparentności wydatkowanych środków.
- Uzdrowimy mechanizmy ewaluacji nauki. Zweryfikujemy wykaz czasopism punktowanych przy poszanowaniu ustawowej roli Komisji Ewaluacji Nauki. - czytamy na stronie 100konkretow.pl.