Twój pupil jest chory, a Ty nic nie robisz? To może być przestępstwo!
Zapewne nie każdy zdaje sobie sprawę, że zaniedbanie obowiązków związanych z opieką nad pupilem może być traktowane jako przestępstwo.
Nieleczenie chorego pupila to przestępstwo
Właściciele zwierząt, którzy nie podejmują udzielenia pomocy i leczenia chorego pupila podlegają karze pozbawienia wolności od trzech do pięciu lat (w szczególnych przypadkach).
Przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem to nie tylko zachowanie takie jak bicie, ale także przetrzymywanie zwierzaka w niewłaściwych warunkach uniemożliwiających zaspokojenie jego potrzeb.
Dodajmy, że ustawa o ochronie zwierząt zawiera katalog typowych przypadków znęcania się. Musimy mieć jednak na uwadze, że chodzi także o zachowania, które prowadzą do bólu i cierpienia zwierzęcia.
W art. 4 pkt 11 ustawy można przeczytać, że za rażące zaniedbanie rozumie się także utrzymywanie zwierząt w stanie nieleczonej choroby.
Należy podkreślić, że powyższe regulacje dotyczą również zwierząt gospodarskich.
Właściciel może stracić zwierzę
Właściciel, który nie podejmuje działań pomocowych wobec cierpiącego zwierzęcia musi liczyć się z możliwością odebrania mu go.
Ustawa o ochronie zwierząt (art. 7 ust. 3) głosi, że w przypadkach niecierpiących zwłoki, gdy dalsze pozostawanie zwierzęcia u dotychczasowego właściciela lub opiekuna zagraża jego życiu lub zdrowiu, policjant, strażnik gminny lub upoważniony przedstawiciel organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, odbiera mu zwierzę.
Dodajmy, że należy wykazać, że „nieleczenie” zwierzęcia jest świadome.
Zgłoś sprawę odpowiednim służbom
Warto również dodać, że społeczna świadomość dotycząca praw zwierząt w Polsce rośnie, co może prowadzić do jeszcze większej odpowiedzialności osób zaniedbujących opiekę nad zwierzętami. Działania takie mogą również prowadzić do potępienia społecznego.
Jeśli podejrzewasz, że ktoś zaniedbuje opiekę nad zwierzęciem, warto zgłosić to odpowiednim służbom, takim jak policja lub lokalne organizacje zajmujące się ochroną zwierząt, które mogą podjąć odpowiednie działania.