Newsy

Będziemy spać o godzinę dłużej! Kiedy zmiana czasu na zimowy?

Już niebawem czeka nas zmiana czasu na zimowy. Kiedy będziemy przestawiać zegarki?

Niebawem będziemy przestawiać zegarki

Przejście z czasu letniego na zimowy nastąpi w nocy z 28 na 29 października.

Zegarki będziemy przestawiać o godzinę do tyłu z 3:00 na 2:00. Dzień będzie krótszy ale zyskamy dodatkową godzinę snu.

Czy zmiana czasu zostanie zniesiona?

Prezes Rady Ministrów uwzględnia istniejące standardy międzynarodowe w zakresie wprowadzania i odwoływania czasu zimowego i letniego. 

W 2019 w Parlamencie Europejskim trwały prace na ustawą, która miałaby znieść zmianę czasu. Zmiany miałyby wprowadzone w 2021 roku w Unii Europejskiej. 

Prace nad zniesieniem zmiany czasu, które były prowadzone na szczeblu europejskim, zostały jednak zawieszone w związku z pandemią.

W 2021 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że Komisja Europejska zaleca kontynuowanie regulacji o zmianie czasu przez najbliższe 5 lat.

Do tej pory obowiązywało Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego. Obowiązywało ono od 2017 roku do 2021 roku.

Rozporządzenie na rok 2022 nie zostało jeszcze oficjalnie opublikowane. Projekt zakłada jednak, że będzie ono obowiązywało od 2022 do 2026 roku.

Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiany czasu mają duży wpływ na organizm. Jest to związane z dużymi skokami hormonów  w wyniku zaburzenia rutyny. Skoki poziomu kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka zawału serca, udaru, czy udaru mózgu. Nasila się również ryzyko choroby niedokrwiennej serca czy schorzeń naczyniowych.

Podczas zmiany czasu możemy odczuwać senność, spadek koncentracji, problemy ze snem.  

Zanim organizm przestawi się na zupełnie inny rytm, można odczuwać brak apetytu, nadmierną senność, problemy żołądkowe, dezorientację i pogorszenie samopoczucia.

Aby ograniczyć te nieprzyjemne dolegliwości warto zrobić okres adaptacyjny. Nasz organizm nie będzie tak bardzo odczuwał wtedy wyrzutów hormonów stresu. Nasz organizm potrzebuje ok. tygodnia, by przestawić się na inny czas. 

Co o zmianie czasu sądzą Europejczycy?

2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła badania. Europejczycy pytani byli o stosunek do zmian czasu. Okazuje się, że ponad 80% pytanych osób chciałoby zniesienia zmian czasowych. W badaniach wzięło udział 4,6 mln osób.

Polacy preferują czas letni środkowoeuropejski

 Z badania CBOS z marca 2019 r. wynika, że przeciwko dotychczas stosowanemu rozwiązaniu opowiada się ponad trzy czwarte ogółu badanych -78,3%. Za jego utrzymaniem jest jedynie 14,2%. Badania wśród Polaków były przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Popularne artykuły

Kukurydziane żeberka to totalny HIT! Ciotka przywiozła mi ten przepis z Meksyku

Przepis na chlebki z nadzieniem, który zachwyci każdego! Ten przepis przywiozłam z wyjazdu do Turcji

Jak nie przytyć w święta, jedząc bez wyrzeczeń?