Newsy

Rewolucja w systemie opieki zdrowotnej! Ważne zmiany w odszkodowaniach dla pacjentów

6 września 2023 roku weszły w życie przepisy z nowelizacji Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw. Dzięki tym przepisom łatwiej ma być uzyskać odszkodowanie, zmniejszy się presja ciążąca na szpitalach, a sądy będą miały mniej pracy.

Model no-fault. Rewolucja w odszkodowaniach dla pacjentów

Nowelizacja wprowadza w Polsce funkcjonujący w Szwecji system no-fault. Od teraz poszkodowani pacjenci nie będą musieli kierować swoich roszczeń bezpośrednio do szpitala lub sądu. Powołany został bowiem tzw. Zespół ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, działający przy Rzeczniku Praw Pacjenta. 

Odszkodowania dla poszkodowanego pacjenta

Zespół ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, działający przy Rzeczniku Praw Pacjenta, zajmie się rozpatrywaniem wniosków pacjentów.

Trafią do niego wnioski o odszkodowanie, czyli tak zwane świadczenie kompensacyjne. W toku postępowania organ będzie zobowiązany do przedstawienia opinii w przedmiocie wystąpienia zdarzenia medycznego i jego skutków.

Pacjenci będą mogli wnosić o świadczenia kompensacyjne w wysokości od 2 do 200 tys. zł w przypadku, gdy w wyniku udzielania bądź zaniechania udzielenia świadczeń zdrowotnych dojdzie do zakażenia biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Natomiast w przypadku śmierci pacjenta, jego najbliższa osoba będzie mogła złożyć wniosek o kompensatę w wysokości od 20 do 100 tys. zł– tłumaczy dla dziennika.pl mec. Bartosz Wojciechowski, radca prawny z Kancelarii ANSWER.

Do tej pory  odszkodowania były wypłacane z budżetu szpitala lub jego ubezpieczyciela. Od teraz wypłatą zajmie się właśnie wspomniany Zespół ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Pieniądze mają trafiać do pacjenta bądź jego rodziny do dwóch tygodni od złożenia oświadczenia o przyjęciu świadczenia kompensacyjnego. 

Mniejsza odpowiedzialność szpitala i mniej pracy dla sądów

Na skutek powołania Zespołu ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, na szpitalach nie będzie już ciążył obowiązek wypłacania odszkodowań. Będą też odczuwać mniejszą presję związaną z potencjalną odpowiedzialnością karną. Co więcej, pracy odejdzie też sądom, które nie będą się już w takim stopniu zajmować rozpatrywaniem wniosków o odszkodowanie. 

Popularne artykuły

Do kiedy będziemy musieli nosić maseczki? Wiceminister zdrowia podaje datę

Oszuści podszywają się po Netflixa! Wysyłają fałszywe wiadomości SMS!

Na tę aktualizację czekały miliony Polaków! Nowa usługa mObywatel już działa!