„Dobry Posiłek” - nowa obietnica PIS? Ma być smaczniej i zdrowiej?
Rządzący zapowiadają że zwiększą finansowanie ochrony zdrowia. Zmiany te mają korzystnie wpłynąć na pacjentów szpitali.
Nadchodzi program „Dobry Posiłek”
Rządzący zadeklarowali, że jakość posiłków dla pacjentów w szpitalach ma się poprawić.
Uważają, że zdrowie to także dobre wyżywienie w trakcie leczenia. Minister Zdrowia Katarzyna Sójka zawraca uwagę, że chorzy nie są zadowoleni z jakości jedzenia w placówkach medycznych. Kobieta podkreśla, że dzięki zwiększeniu finansowania ochrony zdrowia ma się to zmienić. Korzyści ma przynieść program „Dobry Posiłek”, który będzie obejmował wszystkich pacjentów polskich szpitali. Pacjenci zyskają dostęp do smacznej i zdrowej diety oraz możliwość skorzystania z porady dietetyka.
Pani Minister poinformowała, że szpitale otrzymają dodatkowe środki, a NFZ zadba, by jakość żywienia była znacząco lepsza pytając o opinię pacjentów.
Minister Zdrowia przypomniała także, że w ostatnich latach wprowadzono pilotażowy program dobrej diety dla pacjentów, który przyniósł bardzo dobry efekt.
Sanepid ocenił jakość posiłków w szpitalach
Przypomnijmy, że na początku sierpnia 2023 Państwowa Inspekcja sanitarna opublikowała raport „Stan sanitarny w kraju w 2022 roku”. Zawiera ona dane dotyczące posiłków w szpitalach. W raporcie można przeczytać, że:
- jedzenie dla pacjentów szpitali jest zbyt mało urozmaicone,
- zawiera dużą ilość tłuszczu, cukru i soli,
- Jego wartość energetyczna jest zbyt niska,
- W daniach jest zbyt niska ilość pełnowartościowego białka,
- Stwierdzono zbyt niską podaż owoców, mleka, warzyw i produktów zbożowych,
- Sanepid podkreślił, że w szpitalnej diecie pacjentów jest zbyt dużo produktów wysokoprzetworzonych.
Sanepid przebadał 740 z 1028 zarejestrowanych szpitalnych bloków. Z 740 skontrolowanych w 460 posiłki dostarczał catering.
W 262 próbkach posiłków dostarczanych do szpitala w formie cateringu stwierdzono nieprawidłowości w 60 jadłospisach, 24 zestawieniach dekadowych (jadłospis na 10 dni) i 12 próbkach zbadanych laboratoryjnie.
Natomiast w szpitalach posiadających szpitalną kuchnię, z:
- 414 jadłospisów - 102 były nieprawidłowe,
- 173 zestawień dekadowych - 61 były nieprawidłowe,
- 58 próbek pobranych do badania laboratoryjnego - 47 było nieprawidłowych.
W raporcie można przeczytać również o niewłaściwym stanie sanitarno-technicznym wyposażenia, urządzeń, pomieszczeń oraz nieodpowiednim przechowywaniu produktów spożywczych.