Newsy

Pracodawca zapłaci za twoje pranie - dodatek dla pracowników! Komu i ile się należy?

Jak mówi Kodeks pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi specjalnej obuwia i odzieży roboczej w sytuacjach określonych w Kodeksie. Co więcej, pracodawca jest odpowiedzialny za utrzymanie tejże odzieży w czystości. Co jednak, gdy to pracownik sam dba i pierze swoje ubranie robocze?

Obowiązek zapewnienia odzieży i obuwia roboczego w Kodeksie pracy

Zapis Kodeksu pracy brzmi:

pracodawca jest zobowiązany do dostarczenia pracownikowi nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego, spełniającego wymagania określone w Polskich Normach. Chodzi tutaj o sytuacje, gdy:

  • odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
  • ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy odzież taka jest wymagana.

Co więcej, to na pracodawcy ciąży obowiązek utrzymania odzieży i obuwia roboczego w czystości i gotowości do użytkowania w miejscu pracy.

Często jednak dochodzi do sytuacji, gdy to pracownik sam pierze i czyści swój strój roboczy. Czy należy mu się wtedy ekwiwalent w postaci pieniędzy? 

Ekwiwalent za pranie i czyszczenie odzieży roboczej

Jeśli pracownik sam dba o czystość i gotowość do użytkowania swojej odzieży roboczej, to zgodnie z Kodeksem pracy, należy mu się za to ekwiwalent pieniężny. 

Ekwiwalent powinien wynosić równowartość poniesionych przez pracownika kosztów na rzecz czyszczenia odzieży roboczej. Mowa o kosztach poniesionych w wyniku zakupu środków czystości, wody, prądu i czasu pracownika.

W Kodeksie pracy nie sprecyzowano, jak konkretnie ustala się koszty i kwoty ekwiwalentu. Każdy pracodawca musi więc sam zweryfikować rzeczywiste koszty poniesione na ten cel przez pracownika. 

“Ekwiwalent za pranie” włączony jest do puli przychodu pracownika z tytułu pracy. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, nie jest jednak opodatkowany. 

 Co więcej, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT, przychody z ekwiwalentu za pranie podlegają również zwolnieniu od podatku dochodowego, o ile odzwierciedlają faktycznie poniesiony przez pracownika koszt.

 

Popularne artykuły

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie!

Musisz mieć TEN numer w swoim telefonie! Nigdy nie wiesz, kiedy okaże się przydatny!

Domowy i skuteczny sposób na pozbycie się brzydkiego oddechu