Zmiany w szkołach! Jeden przedmiot znika, drugi wchodzi na jego miejsce
Wakacyjna przerwa rozpoczęła się na dobre. Jednak za niespełna dwa miesiące uczniowie wrócą do szkół, a tam będzie czekał na nich nowy przedmiot. Wejdzie on w zamian za stary przedmiot, który zniknie ze szkół. Poznaj szczegóły.
Ten przedmiot znika ze szkół. Zastąpi go inny
W nadchodzącym roku szkolnym 2023/2024 uczniów czeka sporo zmian. Jedną z nich jest usunięcie z planu lekcji podstaw przedsiębiorczości.
W zamian za podstawy przedsiębiorczości do planu lekcji wejdzie jednak nowy przedmiot - biznes i zarządzanie.
Założenia są takie, że biznes i zarządzanie (BiZ) ma być nowoczesnym przedmiotem, który pomoże uczniom nauczyć się umiejętności praktycznych w tym zakresie. Podstawy przedsiębiorczości uważane są bowiem za zbyt teoretyczne, niepraktyczne i przestarzałe.
Biznes i zarządzanie ma skupić się na zagadnieniach, z którymi uczniowie będą musieli mierzyć się po zakończeniu edukacji. Mowa między innymi o praktycznej nauce podejścia do finansów.
To odpowiedź na potrzeby współczesnego rynku pracy. Podczas zajęć uczniowie zdobędą kompetencje menadżerskie, nauczą się pracować w grupie i zarządzać finansami" - czytamy na rządowej stronie poświęconej nowemu przedmiotowi.
Matura z BiZ możliwa od 2027 roku
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, maturę z BiZ uczniowie będą mogli pisać już w 2027 roku. Nie będzie to przedmiot obowiązkowy, a jedynie do wyboru. Co więcej, nie będzie to matura standardowa.
Okazuje się bowiem, że część punktów na maturze z tego przedmiotu będzie można zdobyć za projekt zespołowy. Takie podejście ma pomóc uczniom zdobyć kompetencje 4K:
- Kooperację
- Komunikację
- Kreatywność
- Krytyczne myślenie.
"Wprowadzenie nowego przedmiotu ma na celu rozwijanie kompetencji efektywnego zarządzania własnymi finansami" - mówił Czarnek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Język łaciński
Warto też przypomnieć, że od nowego roku szkolnego szkoły będą miały możliwość dołączenia do swojej oferty języka łacińskiego.
W związku z tym, uczniowie klasy VII szkoły podstawowej oraz klasy I liceum ogólnokształcącego i technikum będą mogli wybrać (jeżeli szkoła będzie miała taką ofertę) język łaciński zamiast drugiego języka obcego nowożytnego.