Uroda

Kiedy skóra zaczyna się starzeć i jak OPÓŹNIĆ ten proces?

Nasza skóra zaczyna się starzeć bardzo szybko. Na tempo tego procesu składa się wiele czynników, jednak niezależnie od nich nie jesteśmy w stanie go zatrzymać. Za starzenie się odpowiedzialne są w głównej mierze nasze geny, ale o jej zdrowym wyglądzie i dobrej kondycji decyduje odpowiednia pielęgnacja.

 

Kiedy skóra zaczyna się starzeć?

Wkrótce po dwudziestych urodzinach obniża się poziom hormonów w naszym organizmie, który jest odpowiedzialny za regenerację komórek. To wtedy możemy zaobserwować pierwsze zmiany w wyglądzie naszej skóry. Pierwszym objawem jest tendencja do przesuszenia, kolejnymi etapami są : utrata elastyczności i zmarszczki mimiczne, zwiększa się także podatność na drobne uszkodzenia i zmiany. Proces przyspiesza w związku ze szkodliwym działaniem wolnych rodników, czynników zewnętrznych, stresu i trybu życia, jaki prowadzimy, chociaż niewątpliwie największy wpływ na jego tempo mają nasze geny.

Kiedy i jakie kosmetyki stosować?

Wraz z wiekiem naszej skórze ciężej przyswoić składniki aktywne zawarte w kremach, dlatego niezwykle ważne jest by zacząć w odpowiednim momencie.

Po dwudziestym roku życia – sięgaj po kosmetyki dogłębnie nawilżające, odżywcze i regenerujące. Świetnie sprawdzi się kwas hialuronowy, działający nawilżająco, napinająco i rozświetlająco.

Po trzydziestym roku życia – wybieraj kosmetyki zawierające witaminy A, E i C, które neutralizują działanie wolnych rodników. Obowiązkowo zwracaj uwagę by kremy zwierały filtry przeciwsłoneczne, gdyż promienie UV przyspieszają pojawianie się zmarszczek.

Po czterdziestym roku życia- wzmacniaj codzienną pielęgnację kwasami owocowymi, dzięki właściwościom złuszczającym pomogą zlikwidować płytsze zmarszczki i wygładzić powierzchnię skóry.  Zwróć uwagę na retinol, który pobudza regenerację naskórka, odnawia włókna kolagenowe i uszkodzoną elastynę, dzięki czemu daje dobre efekty przeciwzmarszczkowe.

Po pięćdziesiątym roku życia – aby uzupełnić poziom estrogenów w skórze, możemy wspierać się fitohormonami. Dobre efekty przyniosą także kolagen i peptydy, które stymulują powstawanie jego włókien w skórze. W kremach szukaj ekstraktów roślinnych zawierających związki detoksykujące i wapnia.

Po sześćdziesiątym roku życia - sięgajmy nie tylko po kosmetyki regeneracyjne i przeciwzmarszczkowe, ale także liftingujące, które czasowo przywróci skórze napięcie. W kremach na dzień szukajmy składników rozświetlających i wygładzających, które sprawią, że skóra będzie wyglądać młodziej i bardziej świeżo. Kremy na noc powinny zawierać retinol, kwas hialuronowy, kwasy owocowe, działające nawilżająco, odbudowująco i rozjaśniająco.

 

Niezależnie od wieku, ważny jest codzienny rytuał i przestrzeganie kilku reguł:

  • Unikaj mycia twarzy mydłem
  • Tonizuj skórę
  • Pamiętaj o użyciu kremu pod makijaż
  • Starannie wykonuj demakijaż
  • Uważaj na delikatną skórę wokół oczu
  • Nie zapominaj o kremie na noc i pod oczy
  • Pamiętaj o wykonywaniu peelingu raz w tygodniu
  • Zapewnij skórze wzmocnioną dawkę nawilżenia i odżywienia raz w tygodniu (maseczka, ampułka)
  • Pij 2 litry płynów dziennie
  • Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce
  • Dostarczaj organizmowi niezbędnych witamin i aminokwasów z pożywieniem
  • Unikaj chlorowanej wody, nikotyny i alkoholu

 

Popularne artykuły

Hit z apteki - Maść z żyworódki na trądzik i nie tylko.

Jeśli wybierasz się w tym roku do Chorwacji, to musisz o tym wiedzieć

Jaką dietę stosować podczas menopauzy? Czego unikać?