Prawo

Nowy pracownik nie dostanie więcej niż stary! Rewolucyjny wyrok sądu!

Dyskryminacja to poważne zjawisko wciąż obecne na polskim rynku pracy. Jednym z przejawów walki z niesprawiedliwością jest wyrok wydany przez Sąd Okręgowy w Katowicach. Czego dotyczyła sprawa?

Rozstrzygnięcie sprawy o dyskryminację

Według informacji przekazanych przez „Rzeczpospolitą”, Sąd Okręgowy w Katowicach rozstrzygał niedawno sprawę związaną z dyskryminacją w pracy (naruszeniem zasad równego traktowania). Dotyczyła ona sytuacji, w której pewien pracodawca oferował nowym pracownikom kwotę przekraczającą o ponad 1 tysiąc złotych wynagrodzenie, jakie otrzymują osoby wcześniej zatrudnione na tej samej pozycji.

Pracodawca argumentował, że chciał w ten sposób przyciągnąć cenionych specjalistów z konkurencji, oferując im stawki, jakie otrzymują obecnie. Jednak pracownik poczuł się tym faktem urażony, gdyż zakres obowiązków pracowników nowych i obecnych był praktycznie identyczny.

Wyrok sądu

Sąd uznał, że niższe wynagrodzenie za tę samą pracę może oznaczać dyskryminację pracowników z dłuższym stażem. Wyrok sprowadza się zatem do stwierdzenia, że nie można płacić nowemu pracownikowi więcej na start, niż obecnie zatrudnionym. W związku z tym zasądził od pracodawcy na rzecz pracownika odszkodowanie w wysokości różnicy pomiędzy wynagrodzeniami.

Takich przypadków jest wiele

Jak stwierdza Agnieszka Czarnecka HR consultancy manager w Hays Poland na łamach "Rz", sytuacji, w których nowi pracownicy firmy otrzymują wynagrodzenie wyższe od zatrudnionych na tym samym stanowisku od kilku lat, jest dość dużo. Jej zdaniem wynika to m.in. z nieprzejrzystości wynagrodzeń na polskim rynku pracy.

Natomiast adw. Paweł Krzykowski z BKB Baran Książek Bigaj zwraca uwagę:

„Dopuszczalnymi przesłankami wartościowania pracy są kwalifikacje zawodowe i zakres odpowiedzialności, choć gdy efekt pracy wykonywanej przez osobę o wyższych kwalifikacjach jest taki sam jak osoby o niższych kwalifikacjach, zróżnicowanie ich płac nie będzie uzasadnione”.

Dyskryminacja pracowników

Konstytucja RP zakłada, że nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Tyczy się to także miejsca pracy. Warto pamiętać, że szeroko pojęta wolność w zakresie prowadzenia biznesu, to nie jest jednocześnie prawo do dyskryminowania pracownika. Artykuł 18[3a] § 1 k.p. stanowi, że

„Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych […]”.

Dalsza część ww. przepisu określa przykładowe kryteria, w oparciu o które dojść może do dyskryminacji. Jest to jednak katalog otwarty. Ponadto art. 18[3c] § 1 k.p. wprost mówi, że

„Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości”.

Pracownik, który byłby traktowany z naruszeniem przepisów antydyskryminacyjnych, może domagać się odszkodowania. Te, co do zasady, nie może być niższe, niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Popularne artykuły

Lewandowski wygłosił ważny apel. Przemówienie piłkarza tuż przed meczem

Śpisz w ten sposób? To najgorsza rzecz, którą możesz zrobić! Sprawdź fakty!

Ukraiński bohater “Duch Kijowa” sam zestrzelił 10 rosyjskich samolotów!