Uwaga, wieszasz pranie na balkonie? Ten błąd może Cię kosztować 500 zł!
Nadeszły ciepłe, słoneczne dni. Wiele osób chcących skorzystać z przyjaznej aury postanawia suszyć swoje pranie na suszarkach, znajdujących się na balkonie. Okazuje się, że nie jest to zgodnie z prawem.
Zakaz suszenia prania na balkonie
Balkon przypisany do konkretnego mieszkania w świetle prawa jest własnością prywatną jego właściciela. Jednak istnieją pewne zasady, które zostały określone przez spółdzielnie mieszkaniową lub wspólnotę.
Wiele organizacji zabrania mocowania sznurków i stosowanie suszarek zewnętrznych, jako przedłużenie balkonu, ponieważ wywieszanie mokrego prania poza balustradą może spowodować zabrudzenie elewacji budynku oraz stwarzać zagrożenie dla osób mieszkających piętro niżej.
Ponadto sąsiedzi mogą skarżyć się przykładowo na pościel, która zwisa z balustrad i zasłania widok sąsiadom z dołu.
Mandat
Podczas suszenia prania należy pamiętać, że mokra odzież zmienia swoją wagę i robi się cięższa. Dlatego, jeżeli spadłaby ona z dużej wysokości to stanowiłaby duże zagrożenie dla przechodniów.
Zgodnie z prawem:
" Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany"- artykuł 75. Kodeksu wykroczeń
Nie tylko pranie
Oprócz wywieszania prania poza balustradę właściciel balkonu nie powinien ingerować w prawa sąsiadów. Co ciekawe, za takie zachowanie można uznać palenie papierosów i tworzenie uciążliwego dymu.
“Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.” - artykuł 144, Kodeks cywilny
Kolejnym niedozwolonym działaniem na balkonie jest rozpalania grilla. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku:
“Zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów.”
Przepisy prawne są jasne i nie ulega wątpliwości, że powinniśmy dbać o swoje dobro i sąsiadów.