Newsy

Koronawirus w Polsce. Kto nie będzie musiał zasłaniać ust i nosa?

Według najnowszych obostrzeń ustanowionych w wyniku rozprzestrzeniania się koronawirusa w całej Polsce, od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania, będziemy zmuszeni do noszenia maseczek zasłaniających usta i nos w miejscach publicznych. Prawo przewiduje jednak przypadki, w których dane osoby nie będą musiały zakrywać nosa i ust.

16 kwietnia - dzień wprowadzenia nowych nakazów w całej Polsce.



Najnowsze ustalenia Rady Ministrów nakazują zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, a to znaczy, że nowym nakazem są objęte:


- środki publicznego transportu zbiorowego, busy, autobusy, pociągi itp.,
- drogi i place publiczne,
- sklepy, obiekty handlowe, galerie, targowiska,
- kościoły i inne miejsca kultu religijnego,
- parki, bulwary, ogrody zoologiczne, botaniczne, promenady i inne obiekty zielone,
- plaże,
- tereny leśne, rezerwaty, miejsca biwakowania,
- miejsca postoju pojazdów, parkingi,
- nakaz obowiązywał będzie także w samochodach, w trakcie podróżowania osób, które nie zamieszkują, ani nie gospodarują wspólnie.

Nakazy nie są jednak nadto restrykcyjne, ponieważ typowe maseczki z aptek, możemy zastąpić innym materiałem. Zamiast nich możemy użyć szalika, chustki, apaszki. Równie dobrze taką maseczkę możemy wykonać własnoręcznie z dowolnego materiału. Są jednak osoby, które są zwolnione z obowiązku noszenia maseczek.

Kto został zwolniony z obowiązku noszenia maseczki?



Według rozporządzenia Rady Ministrów, z obowiązku zasłaniania ust i nosa zwolnione są dzieci do drugiego roku życia. Maseczek nie muszą także nosić osoby, które mają problemy z oddychaniem. Objęci nakazem zakrywania ust nie są także Ci, którzy nie są zdolni do samodzielnego zakrycia ust i nosa. Używać maseczek nie muszą również osoby, które podróżują wspólnie samochodem. 

Warunkiem jest jednak to, że te osoby muszą pochodzić z jednego gospodarstwa domowego. W przypadku legitymowania osób, w celu ustalenia ich tożsamości przez służby do tego uprawnione lub konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danych osób przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych można od nich żądać odkrycia ust i nosa.

Ustawa przewiduje także nakaz legitymowania osób, które nie będą miały zakrytych ust i nosa w miejscach publicznych. W przypadku legitymowania służby mogą również żądać odkrycia ust i nosa. Wydany nakaz zakrywania twarzy nie zwalnia z obowiązkowego utrzymywania bezpiecznej odległości wynoszącej 2 metry, od innych osób.



Czy osoby, które nie będą miały zasłoniętej twarzy miejscu publicznym będą powołane do odpowiedzialności karnej?



Organy ścigania w kwestii zakrywania ust i nosa, działać będą w oparciu o Kodeks wykroczeń. Wszystkie mandaty są nakładane w trybie art. 54. Artykuł ten mówi o niestosowaniu się do powszechnie obowiązujących nakazów czy zakazów bądź ograniczeń. To samo dotyczyć ma maseczek. Taki mandat to kwota do 500 zł.

Popularne artykuły

Usuwanie KLESZCZA przy pomocy OLEJKU MIĘTOWEGO? Lepiej tego nie rób!

UWAGA: Nawet 5 tys. zł kary za zbieranie grzybów? Regulacje, które musisz znać!

Czym różnią się poszczególne typy mąki? Jaki typ do jakiej potrawy?