Nadchodzą upały! Prognoza pogody na najbliższe dni.
Do naszego kraju dotarła słoneczna wiosna. Było to szczególnie odczuwalne w miniony weekend. Synoptycy zapowiadają kolejne fale ciepła. Przedstawiamy szczegóły.
Aktualne warunki pogodowe
W bieżącym tygodniu czekają nas korzystne warunki pogodowe. Meteorolodzy prognozują piękną, słoneczną pogodę. W centralnej części kraju oraz na południu termometry wskażą od 15 – 18 stopni Celsjusza. Natomiast na północy 11 – 12 stopni Celsjusza. Ponadto noce będą z dnia na dzień coraz cieplejsze. Temperatura w tym czasie będzie wynosić od 4 do 10 stopni Celsjusza.
To nie koniec niespodzianek. Najcieplej ma być w dniach 21 – 23 marca. Temperatura ma pokazać ponad 20 stopni Celsjusza.
Upalne lato
Zbliżający się kwiecień ma przynieść warunki atmosferyczne podobne do tych z ubiegłego roku. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił, że średnia miesięczna temperatura powinna mieścić się w normie z lat 1991 – 2020. Podobnie ma być w maju.
Natomiast w czerwcu średnia miesięczna temperatura powietrza ma wynieść ponad normę, dlatego zapowiada się naprawdę upalne lato. Lipiec również ma okazać się cieplejszy niż w poprzednich latach.
Podsumowując termometry w poszczególnych miesiącach wskażą temperaturę:
- w kwietniu 19 –22 stopnie Celsjusza
- w maju 30 stopni Celsjusza
- w czerwcu 32 - 35 stopni Celsjusza
- w lipcu 33 - 35 stopni Celsjusza
Uwaga na przeziębienia
Tzw. okres przejściowy z nagłą zmianą pogody sprzyja przeziębieniom. Dlatego warto zadbać o odpowiedni ubiór. Eksperci zalecają ubieranie się na tzw. cebulkę:
“Oznacza nakładanie na siebie kilku różnych warstw ubrań w zależności od pogody, która panuje za oknem. Chodzi rzecz jasna o ubieranie kilku warstw, które możemy stopniowo ściągać w zależności od panującej temperatury.” - bigasty.pl
Ponadto lekarze podkreślają, że w czasie, gdy pogoda diametralnie się zmienia możemy odczuwać złe samopoczucie. Jest to związane z tzw. meteopatią:
“Meteopatia (zwana również meteoropatią) to nadwrażliwość na zmiany pogody. Jest dosyć powszechna, ale nie klasyfikuje się jej jako jednostki chorobowej. Wciąż nie ma bowiem odpowiednich badań jednoznacznie potwierdzających związek pogody z samopoczuciem. Wszystkiemu winien jest ponoć nasz „wewnętrzny zegar”” - doz.pl