Newsy

Nowe obowiązki pracodawcy: Szef musi ujawnić, dlaczego zwalnia

Kodeks pracy już niebawem ponownie zostanie znowelizowany. Pomimo tego, że niektóre z dotychczas wprowadzonych zmian jeszcze nie weszły w życie, planowane są już kolejne. Jedna z najważniejszych zmian zakłada, że szef będzie miał obowiązek poinformować o przyczynie wypowiedzenia umowy na czas określony.

Nadchodzące zmiany w Kodeksie pracy

Pracodawca będzie musiał uzasadnić wypowiedzenie umowy na czas określony

Nowelizacja Kodeksu pracy zakłada, że pracodawca będzie musiał podać przyczynę wypowiedzenia umowy pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę na czas określony.

Jest to dobra wiadomość dla pracowników, bo zrównuje ich szanse. Eksperci zwracają jednak uwagę na fakt, że może to negatywnie wpłynąć przede wszystkim na szefów niewielkich firm. 

Prof. Arkadiusz Sobczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozmowie z “Rzeczpospolitą” stwierdził, że obowiązek uzasadniania wypowiedzenia powinien zaczynać się od danego progu zatrudnienia.

Wniosek o zmianę rodzaju umowy

Nowe zmiany zakładają także, że pracownik będzie mógł wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zmianę rodzaju umowy lub o zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu. 

W takiej sytuacji pracodawca ma miesiąc na odpowiedź w formie papierowej lub elektronicznej. 

Urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy

Co więcej, pracownik po wykorzystaniu urlopu wychowawczego, który obecnie wynosi 35 tygodniu, będzie mógł skorzystać z niewykorzystanego w tym czasie urlopu wypoczynkowego. Pracodawca ma obowiązek udzielić niewykorzystany urlop wypoczynkowy lub wypłacić pracownikowi jego ekwiwalent.

Praca zdalna w wpisana w Kodeks pracy

Już od 7 kwietnia pracodawca, którego pracownik pracuje zdalnie, będzie miał nowe obowiązki:

  • Pokrycie kosztów energii elektrycznej używanej do celów wykonywania pracy zdalnej. 
  • Zapewnienie mu narzędzi do pracy (laptop, telefon, itd.).
  • Pokrycie kosztów internetu, jeśli jest niezbędny do wykonywania pracy, w zakresie koniecznym do wykonania pracy zdalnej. 

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że może to odstraszyć pracodawców od wprowadzania pracy zdalnej u siebie w firmie. Nowe obowiązki wiążą się bowiem z dodatkowymi kosztami, ale także z biurokracją. 

 

Pracodawca ma obowiązek udzielić pozwolenia na pracę zdalną:

  • kobietom w ciąży
  • rodzicom którzy wychowują dziecko do 4. roku życia
  • osobom, które opiekują się bliskim członkiem rodziny posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Popularne artykuły

Sesja zdjęciowa w BelleMaison

Domowe sposoby na ból głowy

Kultowa czekolada nie spełnia kryterium "szwajcarskości". Musi zmienić logo