Dokumenty w aplikacji mObywatel. Czy będą tak samo ważne jak ich wersje tradycyjne?
Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o mObywatelu, dotyczący m.in. dokumentów cyfrowych w tej aplikacji. Czy staną się one równie ważne co dokumenty tradycyjne?
Przyjęty projekt ustawy
Projekt ustawy o aplikacji mObywatel, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów, wprowadza wiele ważnych zmian dotyczących jej funkcjonowania. W ocenie szefa rządu Mateusza Morawieckiego, nowe rozwiązanie:
„pozwoli postawić kolejny krok na drodze do nowoczesnego państwa, przyjaznego i bliskiego sprawom ludzi".
Aplikacja mObywatel funkcjonuje już od pięciu lat. Do tej pory posiada ponad 9,5 mln użytkowników. Za jej pośrednictwem pobrano około 5 mln certyfikatów covidowych, a także 3,7 mln dokumentów mPrawo jazdy.
Dokumenty cyfrowe równe tradycyjnym
Ustawa zrówna dokumenty, które są zawarte w tej aplikacji, z dokumentami tradycyjnymi. Oznacza to, że wszystkie dokumenty tradycyjne nie przestaną obowiązywać, ale będą respektowane w Polsce na równi z dokumentami w aplikacji. Mowa o dowodach osobistych, prawach jazdy, legitymacjach szkolnych oraz studenckich. Te i inne dokumenty zostały zrównane z ich fizycznymi odpowiednikami.
Wyjątkiem będzie potwierdzenie tożsamości podczas wnioskowania o nowy dowód osobisty. Cyfrowym dokumentem tożsamości nie będzie można się posłużyć także przekraczając granicę kraju. W tym wypadku wciąż wymagane będzie okazanie dowodu osobistego w formie tradycyjnej lub paszportu.
Łatwiejsze załatwianie spraw urzędowych
Ponadto trwają prace nad wdrożeniem do aplikacji mObywatel kolejnych funkcji. Wśród nich ma się znaleźć możliwość wystawiania pełnomocnictw członkom rodziny do załatwiania wielu spraw urzędowych. Poza tym m.in. funkcja wykorzystywania aplikacji do uwierzytelnienia profilu zaufanego.
W ramach mObywatela dostępne będą także usługi e-Urzędu Skarbowego. Możliwe będzie także płacenie online za usługi administracyjne, czyli np. wydanie dokumentów, wniosków czy uiszczanie opłat skarbowych.
Wprowadzenie powiadomień
W przyszłości aplikacja mObywatel będzie wysyłała powiadomienia, które będą przypominały jej użytkownikom m.in. o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty czy paszport.
Jeszcze większa integracja
Nowa regulacja ma umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego i innym pomiotom udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca miasta czy kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego czy innych.
Aplikacja mObywatel ma również zostać zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy.