Ważne zmiany w Kodeksie pracy 2023! Czy kontrola trzeźwości staną się normalnością!?
Zgodnie z wprowadzonymi niedawno przepisami, pracodawca może przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników w zakładzie pracy, jak i tych pracujących zdalnie. Na czym polegają nowe zasady i co grozi za ich złamanie?
Kontrola trzeźwości w pracy 2023
We wtorek, 21 lutego zaczęły obowiązywać przepisy wprowadzone wraz z niedawną nowelizacją Kodeksu pracy. Umożliwiają one pracodawcom prowadzenie kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu.
Zgodnie z nowym prawem pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia lub ochrony mienia. Co ważne, nie może przy tym naruszać godności oraz innych dóbr osobistych pracownika.
Badania mogą zostać poddani wszyscy pracownicy pozostający w stosunku pracy, ale również osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło czy umowy zlecenie. Ponadto obejmuje osoby fizyczne prowadzące na własny rachunek działalność gospodarczą, których praca jest organizowana przez pracodawcę czy też przedsiębiorcę, który pracodawcą nie jest.
Kontrole trzeźwości w zakładzie pracy
Zasady dotyczące wprowadzenia kontroli trzeźwości w miejscu pracy, a także określenie grupy pracowników, która ma jej podlegać pracodawca ustala w układzie zbiorowym pracy, w regulaminie pracy lub w obwieszczeniu.
Zasady kontroli trzeźwości powinny zawierać rodzaj urządzenia wykorzystywanego do kontroli, czas i częstotliwość jej przeprowadzania.
Badanie trzeźwości pracownika wykonuje się z wyłączeniem metod laboratoryjnych, czyli może być przeprowadzone, np. alkomatem.
Kontrola trzeźwości w pracy zdalnej
Nowe przepisy zakładają także możliwość kontroli pracowników wykonujących pracę zdalnie. Zgodnie z nimi kontrola takiego pracownika może się odbyć wyłącznie, jeśli zostanie wcześniej zapowiedziana. Przeprowadza się ją w miejscu wykonywania pracy zdalnej w godzinach pracy pracownika.
Pracodawca dostosowuje sposób przeprowadzania kontroli do miejsca wykonywania pracy zdalnej i jej rodzaju. NIe może przy tym naruszać prywatności pracownika wykonującego pracę zdalną i innych osób.
Konsekwencje dla nietrzeźwego pracownika
To od samego pracodawcy zależy, jakie konsekwencje poniesie pracownik, który jest pod wpływem alkoholu.
Stawienie się w zakładzie pracy pod wpływem alkoholu lub w stanie nietrzeźwości może być podstawą m.in. do przyznania kary pieniężnej, a nawet zwolnienia w trybie dyscyplinarnym.